ساخت آبنمای باغی (قیمت + نمونه کار)

آبنمای باغی در مکان های مختلفی همچون رستوران ها ، مراکز تجاری، حیاط خانه، حیاط ویلا، سفره خانه ها و محوطه سازی فضاهای سبز شهری استفاده می‌شود .

آبنمای باغی در سایز‌های مختلفی ساخته می‌شوند و از انواع قابل‌حمل و کوچک تا مدل‌های بسیار بزرگ و ثابت وجود دارند که باتوجه ‌به نیاز کارفرما و متراژ محوطه ای که قرار است آبنما ساخته شود، نوع اجرای آبنما و سایز آن مشخص می‌شود. در ساخت این آبنماها معمولاً از سنگ، بتن، فایبرگلاس و یا رزین پلاستیکی استفاده می‌شود. همچنین میتوان در کنار آبنمای باغی از المان‌هایی همچون مجسمه، فواره، مخزن‌های بزرگ و شیشه استفاده کرد که زیبایی آبنما را دوچندان میکند. برای مشاوره رایگان و استعلام قیمت آبنمای باغی ساده میتوانید با شماره 09121906282 تماس حاصل فرمائید.

آبنمای باغی

ساخت آبنمای باغی

جهت پشتیبانی سفارش آبنما به همراه نصب و اجرا توسط تیم تخصصی گل چمن آریا با ما تماس بگیرید.

نمونه کار آبنمای باغی

شما عزیزان چند نمونه پروژه‌ های اجرا شده آبنمای باغی که توسط تیم گل چمن آریا اجرا شده است را مشاهده می‌کنید:

آبنمای باغی دیواری

آبنمای باغی به آبنماهایی گفته می‌شود که به صورت طبیعی ساخته می‌شوند و از اجزای مختلفی همچون برکه، جوی و آبنما تشکیل می‌شود و از کنار هم قرار گرفتن این اجزا آبنمای باغی تشکیل می‌شود. نوع دیگری از آبنمای باغی وجود دارد که از آبنما و برکه ی اطراف آن ساخته می‌شود.

یکی از اجزای اصلی آبنمای باغی، سنگ موجود در آبنما است. انواع سنگ طبیعی مورد استفاده در آبنمای باغی شامل سنگ های کوهی، آتشفشانی، دماوند و بازالت است. همچنین میتوان از سنگ های مصنوعی و یونولیت در آبنمای باغی استفاده کرد. به صورت کلی پیشنهاد می‌شود که در مناطق سردسیر از سنگ های طبیعی استفاده شود.

اجرای آبنمای باغی به دو صورت کنار دیواری و کوهی تقسیم میشود که شکل کلی آن به این صورت است که آب از بالای سنگ های آبنما سرازیر می‌شود و توسطی جوبی به برکه ای که در پایین دست آبنما ساخته شده است هدایت می‌شود.

گاهی اوقات برای زیبایی جوی ها، از چند پل برای رفت و آمد استفاده میکنند که باعث ایجاد تصویر زیبایی در باغ می‌شود.

تفاوت این آبنما با آبنماهای دیگر این است که به صورت طبیعی ساخته می‌شود و باعث ایجاد تصویر زیبای طبیعت در باغ می‌شود.

ایزولاسیون آبنمای باغی ساده بسیار مهم است که باید از مواد نانو استفاده شود و در زیرسازی آن بسیار دقت کرد.

اموزش ساخت آبنما باغی:

طریقه ساخت آبنما باغی در ده مرحله اجرا میشود. در مرحله اول گودبرداری انجام می‌شود. در مرحله دوم یک لایه سیمان کشیده می‌شود. در مرحله سوم سیستم آبرسانی و سیستم برق آبنما انجام می‌شود. سپس آجرچینی آبنما صورت میگیرد و کاسه آبنما ساخته می‌شود.

در مرحله چهارم برکه و خود آبنما ضدآب می‌شود که برای ضدآب کردن آبنما از مواد نانو استفاده می‌شود. برای ضدعفونی همچنین میتوان از ایزوگام و قیرگونی استفاده کرد. البته به علت ماندگاری کم ایزوگام و قیرگونی، معمولا در آبنما از این مواد استفاده نمی‌شود و شرکت گل چمن آریا هم برای کیفیت بالاتر آبنما ها و ماندگاری بهتر آبنما در آب و هوای سرد و گرم، از این مواد استفاده نمی‌کند.

در مرحله پنجم به آبنما یک لایه پوشش داده می‌شود و تست می‌شود. سپس در مرحله ی بعدی سنگچینی انجام می‌شود که بسته به نوع آبنما، یک نوع یا چند نوع سنگ استفاده می‌شود و این سنگ ها میتواند به صورت ترکیبی یا ساده در آبنما چیده شوند.

در مرحله بعدی تست آبنما انجام می‌شود. اگر تست آبنما به درستی اجرا شود، بندکشی آبنما را انجام می‌دهیم. بسته به نوع آبنما از بندکشی های مختلفی استفاده می‌شود. گاهی برای زیبایی بیشتر از گل و گیاه در میان سنگ ها استفاده میکنیم.

در مرحله بعدی بستن پمپ  ها صورت می‌گیرد. براساس نوع آبنما و حجم آب، پمپ ها یا در موتورخانه ای جدا و یا در داخل خود برکه به صورت پمپ کف کش استفاده می‌شود. برای ریزش آب از آبنما، روش های متفاوتی اجرا می‌شود که میتوان به صورت کوهی، طبقاتی یا ترکیبی ریزش آب را داشته باشیم.

آبنمای باغی
آبنمای دیواری

انواع آبنما در باغی:

آبنمای باغی از انواع متفاوتی همچون آبنمای سنگی، آبنمای صخره ای و آبنمای کوهی تشکیل شده است. در ادامه به صورت خلاصه به بررسی انواع آبنما مورد استفاده در باغ می‌پردازیم.

آبنمای سنگی باغی:

آبنمای سنگی به دو صورت کنار دیوار( طراف باغ، گوشه‌ای در باغ) و یا در وسط باغ به صورت نیم دایره ساخته می‌شود. همانطور که از نامش پیداست، این نوع آبنما با انواع سنگ های طبیعی مانند سنگ آذرین، سنگ آتشفشانی، سنگ جوش، سنگ لاشه های، سنگ کوهی، سنگ رودخانه ای و قلوه سنگ ساخته می‌شود. طرح ساخت این نوع آبنما به صورت کاملاً طبیعی می باشد.

آب در این نوع نما از بالا به پایین ریزش دارد. و نوع ریزش آب می‌تواند به صورت آبشاری و یا به صورت طبقاتی باشد.

در صورتی که قصد ساخت آبنما سنگی باغی را دارید میتوانید به مقاله ساخت آبنمای سنگی مراجعه فرمائید.

آبنمای صخره ای باغی:

آبنمای صخره ای فقط به صورت کوه وصخره که با سنگ های کوهی و یا سنگ های آذرین آتشفشانی ساخته می‌شود. آب در این نوع آبنما میتواند از لابه لای سنگ ها جاری شود و یا به صورت آبشاری به سمت پایین آبنما ریزش کند.

در اطراف این آبنماها حتما حوض بزرگ یا برکه و یا دریاچه وجود دارد و می‌تواند توسط یک جوی آب به هم متصل شوند. آب در جوی آب در محوطه باغ گردش دارد و به علت اینکه مقدار گردش آب در این نوع آبنما بیشتر است، به پمپ‌های قوی و پر قدرت تری نیاز دارد.

آبنمای پیش ساخته باغی ویلایی:

این نوع از آبنماها معمولا در باغ ها کاربردی ندارند مگر در موارد خاصی که دارای باغ ویلا باشد. زیرا استفاده از این آبنما ها مناسب بافت طبیعی باغ نمی‌باشند. انواع آبنمای پیش ساخته شامل آبنمای طبقاتی و گرد است . آبنمای گرد سیمانی که از بتن ساخته شده و رنگ‌آمیزی می‌شود و دارای قیمت پایین‌تری است.

آبنمای باغی می‌تواند به صورت یک طبقه و یا چند طبقه اجرا شود که به صورت معمول قیمت آبنمای طبقاتی گرانتر می‌باشد.

آبنمای دیواری مدرن کلاسیک:

ساخت این نوع آبنما در باغ اصلا توصیه نمی شود. این نوع آبنما بیشتر در حیاط و ویلا و حیاط مجتمع مسکونی و شهری ساخته می شود.

آبنمای استخری باغی

این نوع آبنما می تواند به صورت آبنمای دارای نازل پرده ای یا آبنمای سنگی و آبنمای طبقاتی باشد که هر کدام از آن ها به مدل استخر و مدل ساختمان موجود در باغ بستگی دارد. این آبنما با انواع سنگ های تزئینی و سنگ های لاشه و سنگ های آنتیک و مدلینگ ساخته می شود. در بعضی از موارد این آبنماها به همراه انواع دیوار سبز در کنار آبنما، طراحی و اجرا می گردد تا سبزینگی محوطه نیز حفظ شود.

آبشار باغی:

برای بعضی از باغات که حالت کوهپایه و شیب دار یا در دامنه کوه واقع شده اند، این آبنما پیشنهاد می گردد. ارتفاع این نوع آبنمای آبشاری، حداقل از ۵ متر بیشتر خواهد بود. در ساخت آن ها باید دقت کرد که پاشش آب به محوطه اطراف خیلی نداشته باشد.  ریزش آب نیز در این نوع آبنما به دو صورت خواهد بود.

آب یا به صورت مستقیم ریزش دارد که به حالت آبشاری و یا پرده ای به داخل حوض می‌ریزد و یا سطح شیب‌دار بوده و آب از لابه لای سنگ‌ ها سرازیر میشود و به صورت ملایم وارد حوض و برکه خواهد شد.

آبنمای-باغی-در-شاندیز-مشهد

آبنما باغی ساده

اینکه از چه نوع آبنمای باغی استفاده شود به نوع باغ و کاربرد آن بستگی دارد. برای مثال برای باغات میوه و یا باغات تفریحی و یا باغ ویلا از طرح واحدی استفاده نمی‌شود. همچنین وسعت باغ و محل قرارگیری آبنما نیز تاثیر زیادی در طراحی آبنما باغی دارد. برای مشاوره رایگان و استعلام قیمت میتوانید با شماره 09121906282 تماس حاصل فرمائید.

ساخت برکه در آبنمای باغی

ساخت برکه یا آبگیر و یا حوض در باغ به دو منظور صورت می پذیرد. یا محل نگهداری و ذخیره آب برای آبیاری خواهد بود و یا به همراه آبنما جهت زیبایی و تزیین باغ استفاده می‌شود. شرایط ساخت این نوع برکه و یا آبگیر بسیار راحت می باشد. بدین صورت که محل اصلی زمین را به صورت کاسه ای گودبرداری می‌کنند و بافت محل را با شفته آهک مخلوط نموده و ساخته می‌شود. بهتر است که سطح برکه را بتون مسلح انجام داد و سیمان نمود یا از لاستیک بندی در این زمینه استفاده کرد. لبه های برکه یا حوض آب را با انواع سنگ‌ها می‌پوشانند.

استخر باغی برای نگهداری آب و شنا و پرورش ماهی کاربرد دارد. این نوع استخر ها در بعضی مواقع نیاز به تصفیه آب دارند، زیرا اگر در یک جا بماند باعث ایجاد بوی گندیده می‌شود. لذا برای استخر پرورش ماهی از پمپ های تصفیه کن، استفاده می کنند و برای برکه ها و استخر باغی از کلراستفاده می‌شود. همچنین برای استخرهای شنا حتما به تجهیزاتی همچون موتورخانه و تجهیزات تصفیه آب و آبگرمکن نیاز داریم.

آبنمای پرده ای

نورپردازی آبنمای باغی

نکته ی مهم در نورپردازی آبنمای باغی این است که حتماً باید از چراغ های با ولتاژ پایین و ضد آب واترپروف استفاده شود و بهترین چراغ ها برای این نوع از آبنماها، چراغ ۱۲ ولت و ۲۴ ولت و ۳ لامپ و ۶ لامپ خواهد بود. بسته به ذوق و سلیقه ی شخصی می توانیم از نور وارم آفتابی، نور سفید، نور یخی و یا نور رنگی و نور هفت رنگ RGB استفاده کنیم.

بنابراین در این میان به تابلوی برق در کنار آبنما، برای روشن و خاموش کردن پمپ آبنما و چراغ ها نیازخواهد بود.

قیمت آبنما باغی

قیمت آبنمای باغی با توجه به ابعاد پروژه و تجهیزات بکار رفته در آن تعیین می‌شود. قیمت آبنمای باغی در سال 1401 در حدود متری 5 الی 10 میلیون تومان هزینه دارد. برای مشاوره رایگان و استعلام دقیق قیمت آبنما میتوانید با شماره 09121906282 تماس حاصل فرمائید.

طراحی و ساخت آبنمای باغی

جهت اطلاع از قیمت آبنمای سنگی باغی و مراحل نصب و اجرای آبنمای باغی توسط تیم تخصصی گل چمن آریا با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *