اجرای آبیاری قطره ای + هزینه آبیاری قطره ای

هزینه آبیاری قطره ای در سال 1403 برای هر مترمربع از 25 تا 40 هزار تومان است.

آبیاری قطره ای یکی از رایج ترین و بهترین روش ها برای آبیاری درختان، گیاهان، باغ ها و … است. اجرای سیستم آبیاری قطره ای باعث کاهش میزان قابل توجهی از مصرف آب می شود. این کاهش مصرف آب در طراحی آبیاری قطره ای با مرور زمان باعث صرفه جویی در منابع طبیعی و کاهش هزینه ها تا حد بسیاری زیادی می شود. همچنین اجرای آبیاری قطره ای باغ ، خانه، باغچه و … باعث کاهش هدر رفت کود های مفید در زمین می شود. نصب آبیاری قطره ای علاوه بر این مزایا، باعث افزایش سرعت در آبیاری گیاهان می شود. در این مطلب علاوه بر ارائه هزینه آبیاری قطره ای ، مراحل اجرای آبیاری قطره ای را به همراه صفر تا صد آبیاری قطره ای بیان می کنیم.

استعلام هزینه آبیاری قطره ای در هکتار

در صورت هر گونه سوال در مورد نحوه اجرا و قیمت اجرای آبیاری قطره ای میتوانید با کارشناسان شرکت گل چمن آریا تماس حاصل نمائید.

تلفن تماس

نمونه طرح آبیاری قطره ای

برآورد هزینه آبیاری قطره ای

قیمت آبیاری قطره ای بر حسب هکتار اندازه گیری می شود. به صورتی که هزینه اجرای آبیاری قطره ای برای هر هکتار جدا گانه محاسبه شده و روی هزینه نهایی تاثیر می گذارد. هزینه آبیاری قطره ای در هکتار به عوامل مختلفی بستگی دارد. به همین دلیل نمی توان یک قیمت ثابت و مشخص برای آن بیان کرد. همچنین هزینه آبیاری قطره ای با تانکر نیز بسته به حجم زمین و حجم تانکر متغیر است. در ادامه مطلب برخی از این عوامل تاثیر گذار روی قیمت آبیاری قطره ای باغ ، خانه، و … را بیان می کنیم.

 • مهم ترین عامل تاثیر گذار روی هزینه آبیاری قطره ای باغ مساحت فضا است. به صورتی که هر چه مساحت باغ و زمین بیشتر باشد، هزینه اجرای آبیاری قطره ای نیز بیشتر می شود.
 • میزان تجهیزات و لوازم آبیاری قطره اي که برای آب دادن به گیاهان و زمین استفاده می شود، تاثیر مستقیمی روی هزینه آبیاری قطره ای هر هکتار دارد.
 • میزان لوله مورد نیاز برای تعبیه سیسم آبیاری قطره ای نیز روی قیمت نهایی آن تاثیر می گذارد.
 • تعداد نازل های مورد استفاده برای خروج آب نیز از لوازم آبیاری قطره ای هستند که روی هزینه آبیاری قطره ای باغچه یا باغ اثر می گذارند.

همچنین یکی از تاثیر گذار ترین عوامل و دلایل برای نوسان در هزینه آبیاری قطره ای درختان میوه وجود شرکت ها و مجری های متعدد برای ساخت و طراحی سیستم آبیاری قطره ای است. بهترین راه حل برای اجرای آبیاری قطره ای خانگی، باغ، درختان و … این است که صفر تا صد اجرای آبیاری قطره ای را به شرکت های معتبر مانند گل چمن آریا بسپرید. تیم حرفه ای گل چمن آریا با ارائه بهترین و مناسب ترین قیمت برای خدمات خود، توانسته به یکی از پر طرفدار ترین و بزرگ ترین شرکت های اجرایی برای انواع سیستم های آبیاری قطره ای تبدیل شود. برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تلفن 09121906282 تماس حاصل فرمایید. مجموعه بزرگ گل چمن آریا با چندین دهه سابقه کاری، کیفیت بالا و قیمت مناسب برای خدماتش را اولویت کار خود قرار داده است.

 • هزینه آبیاری قطره ای: هر مترمربع 25 تا 40 هزار تومان
 • هزینه آبیاری بارانی: هر مترمربع 15 تا 25 هزار تومان
 • هزینه آبیاری قطره ای در هر هکتار: از 20 میلیون تومان به بالا
 • هزینه آبیاری قطره ای با تانکر: تماس بگیرید

برای استعلام دقیق قیمت میتوانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مراحل اجرای آبیاری قطره ای توسط شرکت گل چمن آریا

انتخاب طرح

در مرحله ابتدایی کارفرما از میان طرح های موجود طرحی را انتخاب کرده و برای شرکت ارسال میکند.

بازدید از محل

بعد از انتخاب طرح مهندسین شرکت برای بازدید از محل و برآورد قیمت به محل ساخت مراجعه میکنند.

اجرا و ساخت

پس از خرید تجهیزات و انتقال ابزارآلات به محل، پروژه طبق زمان مشخص شده تکمیل میشود.

آبیاری قطره ای چیست؟

آبیاری قطره ای که به آن آبیاری میکرو یا موضعی نیز گفته می شود، یک سیستم است که از طریق آن آب از داخل روزنه و با فشار کم و مستمر، به درون خاک می ریزد و ریشه گیاه را به صورت مستقیم آبیاری می کند.
این سیستم با آبیاری ریشه مستقیم گیاهان و آبیاری نکردن کل زمین کشاورزی، باعث صرفه جوبی در مصرف آب و افزایش بازدهی در آبیاری گیاهان می شود. همچنین یکی دیگر از مهم ترین مزایای اجرای سیستم آبیاری قطره ای این است که به دلیل آبیاری عمق و مساحت کم از زمین، سطح آب کمتری تبخیر می شود. از طرفی کود دهی به باغ ها و زمین های کشاورزی هزینه زیاد دارد. با آبیاری گسترده و عدم اجرای صفر تا صد آبیاری قطره ای باعث میزان زیادی از این کود های مفید زمین خواهیم شد و نیاز به هزینه دوباره برای اجرای کود دهی خواهد بود. یکی دیگر از عوامل و دلایل مهمی که باعث شده تا اجرای آبیاری قطره ای طرفداران و مزایای زیادی داشته باشد، عدم رشد کردن علف های هزر در زمین کشاورزی، باغ، باغچه، گلخانه و … است. به صورتی که با ساخت آبیاری قطره ای در محل رشد گیاهان و نقاط مهم زمین، آبیاری برای رشد علف های هرز در نقاط دیگر زمین انجام نمی شود.

آبیاری قطره ای درختان بزرگ

آبیاری قطره ای درختان بزرگ

در روش آبیاری قطره ای درختان آب با فشاری کم از قطره چکان خارج می شود و در پای گیاه ریخته می شود. در این روش آب به صورت قطره ای پای درختان ریخته می شود و مساحت و عمق کمی از زمین اطراف آن خیس می شود. آبیاری قطره ای درختان بزرگ بهترین روش برای آبیاری و کمک به رشد بهتر و سالم تر آن ها است.
آبیاری قطره ای درخت مزایای بسیاری برای درختان دارد. به عنوان مثال برخی از مزایای آبیاری قطره ای درختان را در ادامه مطلب بیان می کنیم.

 • جلوگیری از بروز بیماری های قارچی برای درخت در اثر آبیاری زیاد
 • کاهش فرسایش خاک
 • کاهش مصرف مواد شیمیایی و کود
 • کاهش هزینه نیروی کار
 • رشد بهتر درختان و افزایش رشد و محصولات ان ها
 • صرفه جویی در زمان و انرژی

مشاوره رایگان طراحی سیستم آبیاری قطره ای

شرکت گل چمن آربا با بیش از یک دهه فعالیت حرفه ای آماده همکاری با مهندسین، موسسات ، شرکت ها و مراکز اداری جهت طراحی و ساخت انواع سیستم های آبیاری میباشد. کیفیت در ساخت تمامی محصولات رکن اصلی  شرکت گل چمن آریا است.

آبیاری قطره ای چگونه کار میکند؟

در اجرای سیستم آبیاری قطره ای از منبع آب توسط پمپ، آب گرفته می شود. سپس از یک فیلتر سیلیکونی رد شده و مواد درشت، شن و … آن گرفته می شود. با عبور آب از فیلتر میکرو ارگانیزم ها و جلبک هایی که با راکد ماندن آب تولید شده اند نیز از بین رفته و گرفته می شوند.
پس از آن با عبور از توری یا فیلتر دیسکی مواد جامد باقیمانده در آب نیز گرفته می شود. قسمتی از آب کلی به تانک کود وارد می شود. سپس مقداری کود در آب حل می شود و یک محلول می سازد که این محلول وارد جریان اصلی آب در مخزن می شود. سپس از راه لوله های توزیع کننده با استفاده از قطره چکان در خاک می ریزد و به گیاه می رسد.

آبیاری قطره ای باغ

آبیاری قطره ای باغ

طراحی ابیاری قطره ای باغ توسط یک سری لوله های شبکه ای به هم پیوسته تولید می شود. لوله های آبیاری قطره ای بر اساس یک هندسه مشخص روی سطح زمین قرار می گیرند و با هدف پخش کردن آب در تمامی نقاط باغ کاربرد دارند. شاید برای برخی عجیب و سوال باشد ولی آبیاری قطره ای توسط قطره چکان انجام می شود که باعث می شود درختان باغ سالم تر، شاداب تر و بیشتر از روش های آبیاری دیگر رشد کنند. از آن جایی که باغ ها و ویلا ها مکان هایی هستند که اغلب افرادی به صورت دائم در ان ساکن نیستند. استفاده از آبیاری قطره ای اتوماتیک باعث می شود حتی زمانی که در باغ ساکن نیستید نیز درختان شما به رشد خود ادامه دهند.
اگر آب به موقع و در زمان درست به گیاهان و درختان نرسد، باعث خشک شدن و از بین رفتن طراوت ریشه، ساقه و برگ آن ها می شود. با اجرای سیستم آبیاری قطره ای باغ دیگر این اتفاق نخواهد افتاد. زیرا درختان باغ طبق یک برنامه اصولی و در زمان های مشخص، آبیاری می شوند.

انواع سیستم آبیاری قطره ای

طراحی سیستم آبیاری قطره ای در انواع مختلفی انجام می شود که هر کدام کاربرد های مخصوص به خود را دارند. برخی از رایج ترین انواع سیستم های آبیاری قطره ای را در ادامه مطلب بیان می کنیم.

استخر کشاورزی سنگی

آبیاری دریپ

هنگامی که آب به صورت قطرات پیوسته یا مجزا و آهسته روی خاک پخش می شود آبیاری دریپ اتفاق می افتد. همچنین این روش آبیاری قطره ای، جریان های باریک آب از حفره های ریز را به وجود می آورد.

آبیاری فواره ای

در این روش پخش آب روی خاک به صورت فواره یا جریان های باریک از طریق سوراخی اتفاق می افتد که دبی آب در آن از ابیاری دریپ بیشتر است. در این روش باید یک حوضچه برای کنترل و نگهداری آب ایجاد کرد.

آبیاری زیر بستری

در این روش آبیاری قطره ای، آب به صورت آهسته در زیر سطح خاک با دبی مانند دبی آب در آبیاری دریپ پخش می شود.

استخر کشاورزی آجری

آبیاری اسپری

در این روش آبیاری قطره ای، پخش آب روی سطح خاک توسط مه پاش کوچک یا اسپری انجام می شود. در این روش هوا یک نقش اساسی برای آبیاری را انجام می دهد.

استخر کشاورزی آجری

آبیاری قطره ای زیر سطحی

روش آبیاری قطره ای زیر سطحی رواج زیادی پیدا کرده است. در طرح آبیاری قطره ای زیر سطحی نوار ها یا لوله های قطره ای زیر سطح خاک قرار می گیرند و آب مورد نیاز ریشه ی گیاه را به صورت مستقیم تامین می کنند. آبیاری قطره ای زیر سطحی یونجه ، درختان، گیاهان، میوه ها، پنبه و … را آبیاری می کند. در آبیاری زیرسطحی قطره‌ای آب و هوای خوب و زیادی به ریشه گیاه رسیده و گیاهان بهتر رشد خواهند کرد. از روش آبیاری قطره ای زیر سطحی درختان و گیاهان زیادی مانند مرکبات، پسته، زیتون، سیب زمینی و … آبیاری می شوند. همچنین این روش برای آبیاری فضای سبز داخل بلوار ها، پارک ها و فضا های سبز شهری نیز استفاده می شود.

انتخاب بهترین نوع سیستم آبیاری قطره ای

بهترین نوع سیستم آبیاری سیستمی است که آب را به موقع به گیاه برساند. برای انتخاب بهترین نوع از سیستم های آبیاری باید یک سری نکات و ملاک ها را در نظر بگیرید. نکات مهم زیر را برای رسیدن به نتیجه مطلوب از رشد گیاه و محصولاتتان مورد توجه قرار دهید:

کیفیت و میزان تامین آب

 • برای انتخاب سیستم آبیاری، هزینه و کمیت آب را در نظر بگیرید. اگر در منطقه آب کمی وجود دارد بهترین انتخاب، سیستم آبیاری میکرو و قطره چکانی است.

نوع محصول

 • سیستم آبیاری قطره ای برای محصولاتی که به صورت ردیفی و در فاصله های مشخص از یکدیگر قرار دارند مانند سبزیجات بسیار مناسب هستند. همچنین برای آبیاری قطره ای درختان میوه نیز با آبیاری میکرو بهترین انتخاب است.

در دسترس بودن نیرو کار

 • برای انتخاب بهترین روش آبیاری قطره ای، از آن جایی که برخی از سیستم های آبیاری در طراحی و اجرا نیازمند نیروی انسانی هستند، حتما در نظر بگیرید که نیروی کار مناسب وجود داشته باشد.

اقلیم منطقه

 • در مناطقی با آب و هوای گرم باید از آب پاش هایی با جریان زیاد استفاده کرد. همچنین در مناطق باد خیر باید از آب پاش با زاویه کم و نزدیک زمین استفاده کرد. ولی انواع سیستم های آبیاری مناسب برای استفاده در انواع اقلیم ها هستند.

تجهیزات آبیاری قطره ای

در پیاده سازی و اجرای سیستم آبیاری قطره ای ، نیاز مند یک سری تجهیزات هستیم که هر کدام تاثیر مستقیمی بر کیفیت آبیاری می گذارند و باید از برند ها و جنس های بسیار خوب تهیه شوند. تجهیزات آبیاری قطره ای شامل موارد زیر هستند:

 • منبع آب تحت فشار
 • پمپ آب تحت فشار
 • فیلتر شنی و سیلیکونی
 • تانکر کود
 • انواع لوله ها مانند لوله های فرعی و آب رسانی
 • سیستم بک واش
 • شیر کنترل فشار
 • قطره چکان به تعداد لازم

اجرای آبیاری قطره ای

اجرای سیستم آبیاری

همانطور که متوجه شدید اجرا و ساخت آبیاری قطره ای مخصوصا در ابعاد بزرگ برای مزارع و زمین های کشاورزی پر محصول، کاری حساس و تخصصی است. حتی اگر یک باغچه کوچک دارید یا در ویلای خود تعداد درخت و گیاه دارد، نصب آبیاری قطره ای یکی از واجبات برای رشد گیاه و سلامت آن ها است. از آن جایی که نصب و اجرای آبیاری قطره ای نیاز به تخصص دارد و با نصب اشتباه آن، گیاه و محصولات به کلی از بین خواهند رفت، بسیار مهم است که کار طراحی سیستم آبیاری قطره ای و ساخت آن را به تیم ها و مجری های معتبر و با تجربه مانند گل چمن آریا بسپرید
تیم گل چمن اریا تمامی مراحل صفر تا صد آبیاری قطره ای را در بهترین کیفیت طبق نیاز خاک و گیاه شما انجام می دهد. همچنین مجموعه گل چمن اریا با در نظر گیری میزان بودجه مشتری، برآورد هزینه آبیاری قطره ای را انجام می دهد تا هزینه اجرای آبیاری قطره ای برای هر هکتار مناسب و مقرون به صرفه باشد. این شرکت خدمات دیگر مانند محوطه سازی، مه پاش، فایبر گلاس، دیوار سبز، استخر سازی، چمن کاری، روف گاردن، آبنما، عایق سازی و … را در بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت موجود در کشور ارائه می دهد.