محوطه سازی

 طراحی محوطه برای ساخت ویلا و باغ ویلا بسیار مسئله حیاتی و مهمی می‌باشد چون تمامی زیبایی و زیباشناختی ویلا در مرحله اول به طراحی محوطه بستگی دارد. برای طراحی حفظ اصول اصلی طراحی و معماری منظر به تجربه و تخصص نیاز دارد چون‌که در مرحله اول بسیار ساده و آسان به‌نظر می‌آیند ولی بسیار تخصصی می‌باشد و بشر و انسان‌ها از سه هزار سال پیش محوطه مکان‌های سکونت برایشان اهمیت داشته برای ساختن آن از سنگ و گل استفاده می‌شد یا این‌که ساخت آجر و تبدیل خشت به آجر تحول بزرگی صورت گرفت و با کشف سیمان و بتن این مسئله به اوج خود رسید تا اینکه امروز محوطه‌سازی به‌صورت یک علم به نام طراحی معماری منظر شناخته می‌شود و در زیر ریشه‌ فضای سبز تعریف می‌گردد.

اصلی‌ترین مسائل در طراحی محوطه ویلا:

 1- راه‌های اصلی که ورودی به باغ ویلا را تعریف می‌کنند باید به‌صورت بسیار ساده و راحت جهت رفت ‌وآمد طراحی شود. 2- راه‌های فرعی مانند پیاده‌روها و راه دسترسی که شامل باغ راه‌ها و راه‌های چمنی و سنگی و شنی را شامل می‌شود. 3- پارکینگ در طراحی محوطه بسیار نقش مهمی را دارد و مکان‌یابی آن بسیار باید با دقت شود و بیشتر اوقات در ورودی باغ ویلا قرار دارد. 4- مکان بازی کودکان یا زمینه بازی بچه‌ها حتما برای اوقات فراغت و بازی کودکان باید مکانی را در محوطه در نظر گرفته شود. 5- مکان ورزشی برای تندرستی و ورزش مدنظر داشت که خود می‌توان به صورت مسیر تندرستی و پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری در محوطه ویلا باشد. 6- سرویس بهداشتی در مکان مناسب تعبیه گردد. 

محوطه سازی

7- وجود منظره آب و گردش آب در محوطه ویلا مانند ساخت استخر، آب‌نما، برکه . چون آب نقش بسیار مهم و زیباسازی محوطه را دارد. 8- ایجاد سایبان مانند آلاچیق و پرگولا؛ حتما در طراحی باید مد نظر طراحان باشد تا برای نشیمن جایی در محوطه ویلا وجود داشته باشد و در کنار آلاچیق وجود باربکیو یا کباب پز و سرویس بهداشتی بسیار ضروری می‌باشد.

انواع سنگ‌فرش در محوطه‌سازی ویلا 

1-  سنگ‌فرش با انواع سنگ‌های کلاسیک مانند سنگ تراورتن، سنگ لاشه‌ای، سنگ ورقه‌ای، سنگ طبیعی و رودخانه‌ای، قلوه‌سنگ و انواع سنگ‌های مصنوعی برای محوطه‌سازی و سنگ‌فرش بکار می‌رود.

2- سنگ‌فرش با انواع شن مانند شن‌های رنگی و شن طبیعی نقش بسیار زیبایی را در طراحی ایفا می‌کنند.

3- سنگ‌فرش با سیمان و بتن. می‌تواند در محوطه‌سازی و راه‌سازی از سیمان و بتن به‌جای عناصر طبیعی مانند سنگ بکار رود و امروزه با تکنیک‌های خاص می‌توان سیمان و شن را به سنگ تبدیل کند و همانند سنگ درآورد که گزینه بسیار مناسبی برای محوطه ویلا می‌باشد.

4- سنگ‌فرش و چمن مصنوعی و یا لاشه بتن و چمن طبیعی یا مصنوعی می‌باشد. در این خصوص از لاشه‌های بتن با طرح طراحی‌های مختلف و نامنظم برای راه‌سازی و پیاده رو به کار می‌رود و بین آن‌ها را می‌توان با استفاده از چمن طبیعی و چمن مصنوعی ساخت.

انواع محوطه پله در محوطه‌سازی ویلا:  ایجاد اختلاف ارتفاع برای مناطق شیب‌دار ، استفاده از پله در محوطه‌سازی از انواع پله می‌توان بهره برد. پله‌ها دارای انواع متفاوت می‌باشند مانند پله‌های سنگی، پله‌های بتنی، پله‌های شنی، و پله‌های چوبی دراین‌میان نقش ایفا می‌کنند و شکستگی در پله سازه‌های طولانی یکی از ارکان اصلی بوده و از بروز خستگی در حین رفت‌ وآمد جلوگیری به عمل می‌آید.

 باغچه بندی در محوطه‌سازی : ساخت باغچه‌های فضای سبز مانند باغچه‌های گل‌کاری، درخت‌کاری و چمن کاری در طراحی بسیار نقش اصلی در زیبایی محوطه دارد. طراح باید در روش باغچه بندی از یک سبک طراحی و روش طراحی خاص پیروی کند. در طراحی مدرن، طراحی کلاسیک و طراحی نامنظم نوع باغچه بندی ها بسیار متفاوت بوده و هر کدام از آن‌ها را سیستم طراحی خاصی پیروی می‌کنند.

نورپردازی طراحی محوطه: نورپردازی برای دید در شب بسیار نقش تعیین‌کننده و طراحی را دارد. دراین‌میان نورپردازی انواع مختلف و متفاوت با چراغ‌های مختلفی دارد از جمله نورپردازی دیوارهای محوطه، نورپردازی زیر درختان، نورپردازی در محوطه باغچه‌های فضای سبز، نورپردازی در سطح پیاده‌رو، نورپردازی در پارکینگ، نورپردازی در محوطه ورودی و ایجاد نور مخفی و با انواع چراغ‌های LED کم‌مصرف با ولتاژ 12و 24 ولت باید باشد و استفاده از چراغ‌های ولتاژ بالا در محوطه‌سازی برای ایجاد اهمیت ممنوع می‌باشد و حتما از چراغ‌های ولتاژ پایین استفاده شود و بستگی به دید و نظر طراح، استفاده از انواع طیف نورها در محوطه‌سازی ویلا متنوع می‌باشند ولی پیشنهاد می‌گردد داخل فضای سبز و گیاهان از نور زرد و در داخل محوطه راهروها از نور سفید و زرد و در داخل محوطه استخر و آب‌نما و محوطه آبی از نور سفید استفاده شود و تابش نور در درختان بسیار برای زیبایی محوطه در شب اهمیت دارد و در نورپردازی ویلا بهتر است از نور زمینی استفاده شود نه نور هوایی چراکه نور هوایی محوطه بالای سطح محوطه را روشن می‌کند و دید در شب را از اطراف زیاد می‌کند ولی نورپردازی سطح محوطه ، سطح زمین محوطه را روشن می‌کند. هم بسیار زیبا و دل‌نشین بوده و هم دید از اطراف را کمتر می‌کند.

آبیاری محوطه فضای سبز و باغچه‌های حیاط ویلا: در نگهداری فضای سبز و گیاهان در ویلا و باغ ویلاها بسیار مشکل و مساله ساز می‌باشد لذا استفاده از سیستم آبیاری اتوماتیک و آبیاری قطره‌ای و بارانی در سطح محوطه سبز باغچه‌ها و درختان بسیار حیاتی و ضروری می‌باشد که میتوان به‌صورت کامل اتوماتیک و خودکار و نیمه اتوماتیک و دستی طراحی نمود و از دو روش آبیاری بهره برد؛ 1- روش قطره‌ای 2- روش آبیاری بارانی. در روش آبیاری قطره‌ای برای مناطق کم‌آب کاربرد دارد و این روش مصرف آب را 10 به 1 می‌رساند ولی روش آبیاری بارانی در این نوع سیستم پخش آب در محوطه به‌صورت منظم و یکسان می‌باشند و بیشتر برای چمن کاربرد دارد.

پارکینگ در محوطه‌سازی: طراحی باید حتی‌الامکان کامل در دسترس باشد و پارک ماشین نباید در این محوطه با مشکل روبرو گردد. دراین‌میان نظر کارفرما نقش اصلی را دارد و باید تعداد پارک ماشین از همان اول مشخص شود یا جای زیادی و اضافی ببیخودی برای پارکینگ در نظر گرفته شود و یکی از ارکان‌های اصلی در ساخت پارکینگ که مواقع دچار مشکل می‌گردد؛ زیرسازی محوطه پارکینگ می‌باشد. باید حدود یک متر یعنی به ارتفاع یک متر سطح زمین کوبیده شود و حتی‌الامکان از بتن مسطح برای ساخت آن استفاده شود و سطح رویه پارکینگ هرگونه مصالح می‌توان استفاده کرد مانند شن بتن و سنگ می‌باشد.

در آخر پیشنهاد می‌گردد برای طراحی محوطه ویلا و باغ ویلا و تالار و هتل‌ها و مجتمع مسکونی و حتی حیاط منزل و خانه با مشاوره معماری منظر یا متخصص فضای سبز مشاوره کنید و حتما اطلاعات بسیار خوب و مناسبی را دریافت خواهید کرد . دراین‌میان شرکت گل چمن آریا پیش رو می‌باشد و توسط کارشناسان این شرکت می‌تواند مشاوره رایگان دریافت کنید.