استخر

طراحی و اجرای استخر: استخر همواره از زمان‌های قدیم با بشر بوده و آب به همراه انسان‌ها برای زندگی نیاز بوده و ذخیره آب دریک مکان برای کشاورزی و شنا و غیره مورد استفاده می‌شد. تا اینکه با پیشرفت علم بشر به‌صورت استخرهای امروزی درآمده و دارای انواع مختلف به‌شرح ذیل می‌باشد،استخرهای شنا،استخرخانگی،استخرویلا‌ها، استخرکشاورزی، استخرجنگلی، استخرمدرن. این استخرها مراحل ساخت وطراحی متفاوتی دارند هر کدام به روش‌های مختلف ساخته می‌شوند ولی تقریباً به غیر از ظاهر استخرها مراحل ساخت آن‌ها یکسان بوده و از مصالحی مانند سیمان، بتن، میلگرد و آجر و بلوک به روش‌های مختلف ساخته می‌شوند و کلیه استخرها ۷ مرحله اصلی در ساخت را دارند؛ 

1 –طراحی ۲- خاک‌برداری ۳- فنداسیون کف و دیواره‌ها ۴- ایزولاسیون ۵- لوله‌گذاری و تأسیسات ۶ – رنگ‌آمیزی یا کاشی‌کاری 7- نورپردازی .پس درنتیجه مراحل ساخت استخر به ۷ مرحله اجرایی نیاز دارد.

ساخت انواع آب‌نما

1- طراحی استخر: طراحی و استخر چندین نوع بوده است. طراحی منظم با اشکال هندسی به‌صورت مربع، مستطیلی و دایره ، طراحی به روش طبیعی ، مدرن . امروزه خیلی مورد توجه بوده و استخرها را به‌صورت شکل نامنظم ناهمگن طراحی می‌کنند.

2- خاک‌برداری محل ساخت استخر: خاک‌برداری بستگی به بافت زمین و عمق استخر دارد که عموماً برای ساخت استخر در مرحله اول طراحی تعریف می‌گردد و با ماشین‌آلات مانند بیل مکانیکی یا لودر و کارگر انجام می‌گیرد.

3- اجرای فونداسیون: برای استخر از روش بتن مسلح یا غیرمسلح استفاده می‌شود. بستگی به نوع استخر و استفاده موردی از آن دارد ولی بهتر است برای استخر از روش بتن مسلح استفاده شود. همچنین اجرای دیواره‌های استخر؛ برای ساخت و اجرای دیواره‌ها از مصالح مختلفی استفاده می‌شود از جمله بلوک و آجر و یا سیمان و بتن و جدیداً از یک روش برای ساخت دیواره‌های استخر استفاده می‌شود به‌طوری‌که دیواره‌ها با میلگرد جدارپوشانده می‌شود و با سیمان بتن پوشانده میشود و در نهایت به‌صورت سنگ طبیعی درمی‌آورند. بیشتر برای آبنما استخر کاربرد دارد. که برای استخر ویلا و خانگی مورد استفاده دارد و بر زیبایی آن تاثیر فراوان دارد.

4- ایزولاسیون استخر: برای ایزوله کردن استخر روش‌های مختلف وجود دارند؛ از جمله ایزوگام، قیرگونی، مواد نانو. چون هر کدام موارد برای استخرهای خاص مورد مصرف دارد برای استخرهای امروزی از مواد نانو پلاست ویا از فایبرگلس استفاده می‌شود و نتایج بهتری دارد.

5- لایه روی استخر: که از رنگ استخری که عموماً آبی بوده و یا از کاشی استخری استفاده می‌گردد. برای مناطق سردسیر پیشنهاد می‌گردد حتی از رنگ استخر رزین دار مرغوب استفاده گردد چون سرما باعث ترک‌خوردگی کاشی در سطح استخر می گردد.

6- نورپردازی در استخر: برای نورپردازی در استخر که بیشتر برای زیباسازی سطح آب مورداستفاده دارند حتی بهتر است از لامپ و چراغ‌های کم‌مصرف با ولتاژ ۱۲ و ۲۴ ولت استفاده شود به‌صورت تک نور یا نور مولتی و رنگی به‌صورت تمام نور. که این نوع چراغ‌ها در بازار انواع بسیار متفاوت دارد از جمله چراغ ریسه ای ضدآب می‌باشد.

7- تاسیسات استخر: تاسیسات در ساخت استخر از مراحل بسیار مهم می‌باشند. تأسیسات بسته به نوع استخر، خیلی متفاوت می‌باشد. برای استخرهای شنا و مدرن بیشتر برای ویلا و باغ ویلا و هتل‌ها و خانگی ساخته می‌شود؛ بسیار حیاتی می‌باشد. تمام توسط افراد متخصص در این زمینه باید استفاده ‌گردد. در تاسیسات استخر از مراحلی مانند لوله‌کشی، پمپ تصفیه، سیستم گرمایشی و غیره استفاده می‌گردد. تاسیسات برای تصفیه آب استخر بسیار ضروری می‌باشد.

تاسیسات استخر برای ضدعفونی آب استخر از کلرزنی بوده ولی در روش‌های جدید از ازن  برای ضدعفونی و شفاف‌سازی آب استخر استفاده می‌گردد و برای گرم کردن آب استخر می‌توان از سیستم دیگ بخار و یا از آب‌گرم‌کن گازی بهره برد و در آبنما و استخرهای و یا استخرهای دارای جکوزی پمپ‌های قوی برای برگرداندن آب و سر لوله در سیستم استفاده می‌گردد و فیلتراسیون در استخر برای گرفتن آشغال موجود در آب مورد مصرف دارد و چنان‌که سیستم تسویه کن استخر کامل باشد نیاز به تعویض آب ندارد.

 انواع استخر

1- استخر کشاورزی: برای مصارف کشاورزی نیاز هست که آب در یک مکان بنام استخر ذخیره شود. بنابراین استخر کشاورزی مکان ذخیره آب برای کشاورزی می‌باشد.

2- استخر ویلا: استخر برای باغ ویلا به‌صورت کاملاً حرفه‌ای و مدرن با سیستم‌های تأسیساتی بسیار قوی ساخته می‌شود. چون از استخر برای چندین منظور مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد؛ برای آبیاری، برای شنا، برای زیبایی وجدیداً به‌صورت استخرهای ناهمگن نامنظم غیر هندسی طبیعی به‌صورت آبنما و استخر ساخته می‌گردد.

3- استخرهای خانگی: استخرهای خانگی یکی از شاخه‌های استخر ویلایی می‌باشد ولی در سطح محدودتری برای حیاط خانه و یا حیاط خلوت طراحی و ساخته می‌شوند و در این‌مورد می‌توان از استخرهای پیش‌ساخته و یا از استخرهای ارزان‌قیمت نیز بهره برد که استخرهای ارزان‌قیمت توضیح داده خواهد شد و استخرهای آماده از مواد فایبرگلاس به اشکال متفاوت ساخته‌شده برای روف گاردن ، تراس گاردن و حیاط‌خلوت مورد مصرف دارد و استخرهای مدرن نیز شاخه‌ای از استخرهای خانگی به شمار می‌رود که شامل ساخت استخرهای فانتزی بوده و به صورت کامل به همراه تأسیسات ساخته می‌شود و هم به‌صورت پیش‌ساخته موجود بوده و هم می‌توان آن‌ها را در محل موردنظر طراحی و اجرا کرد و ساخت.

 آبنما و استخر: در سیستم‌های طراحی مدرن امروزی با توجه به نیاز انسان‌ها جدیداً چون استخر به‌صورت تفریحات سالم مورد استفاده دارد و زیبایی آن نیز مدنظر می‌باشد لذا برای طراحی از آبنما نیز در استخر مورد استفاده قرار دارد. آبنماها به‌صورت مدرن، کلاسیک و سنگی در بالای استخر اجرا و ساخته می‌شود که به استخر نمای بسیار قشنگ و زیبایی می‌دهند و خیلی مورد توجه می‌باشند. آبنمای استخر بیشتر در کشورهای پیشرفته مورد توجه بوده و خیلی طرفدار دارد و در ویلاها و هتل‌ها و باغ‌ها دیده می‌شود.

 جکوزی و سونای خشک و سونای بخار در استخر بیشتر در استخرهای ویلایی و سرپوشیده، استخرهای شنا و از جکوزی سرد و جکوزی گرم و سونای خشک و سونای بخار در کنار استخر بهره برد که هر کدام از این‌ها طراحی و مراحل ساخت خود را می‌طلبد. در جکوزی های سرد و گرم که همانند استخر طراحی و ساخته می‌شود با کمی تفاوت و آب در این‌ها به‌صورت تحت فشار در جریان می‌باشد. البته در جکوزی آب گرم هرچه فشار آب بیشتر باشد بهتر است و کاربرد بهتری دارد ولی در سونا یعنی برای ساخت سونا از انواع چوب مانند چوب روسی و چوب ترمو وود استفاده می‌شود و برای ایجاد گرما می‌توان از هیترهای برقی و یا گازی در آب بهره برد که خود بحث مفصل و زیادی دارد و یک بخش تخصصی از ساخت استخر می‌باشد.