اجرای روف گاردن در تهران

روف‌گاردن به فضای سبز که بر روی پشت بام ساختمان‌ها ساخته می‌شود روف گاردن می‌گویند. طراحی و اجرای روف گاردن یکی از خدمات اصلی شرکت مهندسی گل چمن آریا است. شما میتوانید در ادامه نمونه کار ها و نحوه‌ی اجرای روف گاردن در تهران را مشاهده کنید.

روفگاردن یا باغ بام نوعی فضای سبز باغچه مانند است که بر روی پشت بام خانه تعبیه می شود و از آن به عنوان مکانی دلپذیر برای استراحت و گذراندن وقت استفاده می‌شود.

ساخت روف گاردن در انواع مختلفی قابل اجرا می باشد. می توان از روف گاردن متمرکز یا فشرده در ساختمان های بزرگ استفاده کرد که برای ساخت این روف گاردن از درختچه ها و آلاچیق ها استفاده می‌شود. همچنین می توان در ساخت روف گاردن، از گلدان، نیمکت و چمن های مصنوعی استفاده کرد.

برای مدت های زیادی به علت ساخت پیچیده روف گاردن، استفاده از باغ بام تنها برای ثروتمندترین ممکن بود. اما با گذشت زمان، شرایط ساخت روف گاردن تغییر کرد و روفگاردن طرفداران زیادی در سراسر جهان پیدا کرده است. همچنین طی چند سال اخیر ساخت روف گاردن در تهران به عنوان یک المان بسیار جذاب برای معماران و خریداران ساختمان محسوب می‌شود.

در ساخت روفگاردن به کمک نصب المان های ذکر شده، نه تنها می توان یک باغ را در پشت بام خانه خود بسازیم، بلکه می توان یک منطقه تفریحی با المان های جذابی همچون فواره ها، آلاچیق ها و سایر عناصر ایجاد کنیم.

گروه مهندسی گل چمن آریا با سال ها تجربه در زمینه طراحی و اجرای روف گاردن در تهران و شهرستان ها، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می‌باشد. برای مشاوره رایگان میتوانید با شماره 09121906282 تماس حاصل فرمائید.

طراحی و ساخت روف گاردن در تهران

جهت پشتیبانی سفارش روف گاردن به همراه نصب و اجرا توسط تیم تخصصی گل چمن آریا با ما تماس بگیرید.

نمونه کار روف گاردن در تهران

نمونه کار های زیر بخشی از نمونه های اجرا شده روف گاردن و محوطه سازی  شرکت گل چمن آریا است. برای سفارش طراحی و اجرای روف گاردن و همچنین مشاوره و اطلاع از آخرین قیمت روف گاردن می توانید با کارشناس ما با شماره 09121906282 تماس بگیرید.

ساخت روف گاردن در تهران

امروزه به دلیل های مختلفی همچون آلودگی هوا، افزایش جمعیت و کمبود فضاهای طبیعی شهری نیاز انسان به فضاهای طبیعی پاک بیشتر از گذشته افزایش یافته است. متاسفانه فضاهای شهری طی چند سال اخیر در بیشتر کشورها تحت تاثیر سیاست، اقتصاد، نظام سرمایه داری و … قرار گرفته است. همه این عوامل دست به دست هم داده اند تا فضای طبیعی زندگی انسان ها و محیط زیست ما دچار نابودی قرار گیرد.

در شهر تهران نیز به دلایل مختلفی مثل رانت، زمین خواری بیش از حد، تراکم فروشی و قیمت بالای زمین فضاهای سبز شهر دچار تخریب و نابودی شده است. از این رو ساخت فضاهای سبزی همچون روف گاردن در تهران و سایر شهرها دارای اهمیت گردیده است.

همچنین روفگاردن از نظر بصری فضایی زیبا و ایده آل بر روی پشت بام ایجاد می نماید و می توان ساعاتی از شبانه روز را در این مکان زیبا و بکر به استراحت پرداخت.

نحوه ساخت روفگاردن در تهران

اجزای اصلی بام سبز به صورت کلی به 5 دسته زیر تقسیم بندی می‌شود :

 • لایه پوشش گیاهی
 • محیط کشت
 • لایه زهکش
 • لایه محافظت
 • ساختار سقف

لایه پوشش گیاهی

علیرغم اینکه در روفگاردن از بیشتر گیاهان می‌توان استفاده کرد، اما باید در انتخاب گیاهان شرایط خشک و خشن پشت بام را نیز در نظر بگیریم. پیشنهاد می‌شود گیاهانی را انتخاب کنیم که بتوانند در عمق کم و در شرایط هوای سرد و گرم و کمبود آب مقاوم باشند. به صورت کلی انتخاب گیاهان مناسب باغ بام به طرح نهایی که توسط طراح پیاده می‌شود و شرایط اقلیمی بستگی دارد.

محیط کشت

به محیطی که گیاه در آن رشد می‌کند محیط کشت میگویند. محیط کشت در روف گاردن باید وزن کمی داشته باشد و خاک این محیط با خاک معمولی متفاوت است. خاک محیط کشت روف گاردن باید تا حد امکان سبک باشد و وزنی در حدود 900 کیلو در هر متر مکعب داشته باشد.

لایه زهکش

لایه زهکش بین محیط کاشت و لایه محافظ قرار می‌گیرد و خود می‌تواند از مجموعه‌ی پیچیده‌ای از لایه‌های دیگر ساخته شده باشد:

 • لایه صافی: بین لایه ی محیط کشت و لایه زهکش، فیلتری قرار می‌گیرد که رطوبت موجود در محیط ریشه ها را دور می‌کند و مانع از گندیده شدن ریشه‌ها می‌شود. این لایه فیلتر مانند می‌تواند از یک بافت پارچه‌ای تشکیل شده باشد. همچنین میتوان از شن و ماسه برای لایه صافی استفاده کرد.
 • لایه مانع ریشه‌ها: این لایه از نفوذ و آسیب زدن ریشه به صفحات عایق و غشاء سقف جلوگیری می‌کند.
 • صفحه زهکش: این صفحه از یک صفحه سه لایه تشکیل شده که لایه بالایی عمل فیلتر را انجام می‌دهد و آب اضافی را از اطراف ریشه‌ها دور می‌کند. صفحه زهکش همچنین به عنوان لایه محافظ ریشه‌ها نقش دارد. لایه وسط که شکلی همچون کاسه‌های مخروطی دارد، آب اضافی را از ریشه‌ها دریافت می‌کند و درون خود نگه می‌دارد. همچنین لایه پایینی یک فیلتر پارچه‌ای است که از آسیب دیدن غشاء و عایق جلوگیری می‌کند.

لایه محافظت

این لایه روف گاردن را از احتمال نشتی و چکه کردن آب حفظ می‌کند. برای ساخت این صفحه می‌توان از باریکه ای از بتن سبک، ورقه پلاستیکی، ورق مسی یا ترکیبی از این ها استفاده کرد. انتخاب لایه محافظ به ویژگی های طرح بستگی دارد. همه ی سیستم های روفگاردن به لایه محافظ نیازی ندارند.

تجهیزات جانبی روفگاردن مناسب در تهران

در کنار ساخت اجرای اصلی روف گاردن، بهره گرفتن از المان های دیگری همچون آلاچیق، پرگولا، دیوار سبز و … در روفگاردن زیبایی بسیار زیادی به روف گاردن افزوده می‌شود. برخی از این عناصر جانبی عبارتند از:

مبلمان در روفگاردن:

از مبلمان به عنوان فضایی برای استراحت و نشستن ساکنین ساختمان در فضای باز میتوان استفاده کرد. پیشنهاد می‌شود برای ساخت مبلمان فضای باز، از مواد مقاومی مثل چوب پلاست استفاده کنیم. چوپ پلاست علاوه بر شباهت ظاهری به چوب طبیعی، از لحاظ ماندگاری و استحکام بسیار عالی می‌باشد.

باربیکیو پشت بام:

در زمان برگزاری مراسم های دوستانه و خانوادگی و تهیه غذا، استفاده از باربیکیو بسیار کارآمد و جذاب خواهد بود.

آلاچیق روف گاردن:

بر روی پشت بام می توان از انواع آلاچیق شیشه ای،فلزی،چوبی و … استفاده کرد. البته پیشنهاد می‌شود از از آلاچیق چوبی به علت ظاهر متفاوت و وزن سبکی که دارد استفاده کنیم.

آلاچیق از جمله عناصری است که به صورت مداوم تحت تابش نورخورشید و یا بارش باران و برف قرار می‌گیرد. به همین دلیل باید برای ساخت آن از متریال مناسب و با کیفیت استفاده کنیم. استفاده از ترموود یا چوب پلاست، قیمت ساخت آلاچیق در روف گاردن را کاهش می دهد.

انواع روف گاردن

ساخت روفگاردن در اغلب شهرها بسیار پرطرفدار و موردتوجه واقع‌شده است. روف گاردن بر اساس نوع طراحی و اجرا، به دو نوع تقسیم‌بندی می‌شود.

حالت گسترده

در این نوع باغ بام که عمق کمتری دارد، می‌توان صرفاً از گیاهانی استفاده کرد که ریشه‌های کوتاهی دارند و برای رشد گیاه به خاک کمی‌نیاز است. همچنین به دلیل وزن سبک تری که این بام باغ ها دارند، از هزینه اجرای مناسب‌تری برخوردار هستند.

حالت متراکم

این نوع از روف گاردن ها توانایی نگهداری و رشد هر نوع گیاه یا بوته‌ای را دارند و از لحاظ رشد گیاه همانند سطح زمین هستند. به علت استفاده از مصالح و خاک فراوان در این مکان، وزن زیادی بر ساختمان تحمیل می‌شود. به همین علت هنگام طراحی و اجرای روف گاردن متراکم، لازم است به قدرت تحمل ساختمان دقت شود. همچنین اجرای این روش هزینه‌های زیادی را برای افراد به دنبال دارد.

مزایای روف گاردن

 • افزایش عمر بام خانه
 • ایجاد عایق صوتی
 • کاهش انتقال حرارت از طریق سقف و در نتیجه کاهش اتلاف انرژی
 • افزایش ظرفیت گرمایی بام منزل
 • رطوبت خانه حفظ می‌شود
 • زیبایی فضا
 • افزایش قیمت خانه
 • صرفه جویی اقتصادی

قیمت اجرای روف گاردن در تهران

در اجرای روف گاردن به هیچ عنوان به دنبال قیمت پایین تر نباشید. زیرا قیمت روف گاردن پایین در اغلب اوقات، مساوی است با کیفیت پایین تر و عمر مفید کمتر روف گاردن. زیرا در در پروژه‌هایی که از متریال ارزان تری استفاده می‌شود، در نهایت هزینه ی سنگین تری برای کارفرما به همراه دارد. به صورت حدودی اگر قصد اجرای بام سبز با متریال‌های خارجی را دارید، قیمت هر متر مربع اجرای آن بیشتر از یک میلیون تومان است. اما به علت استفاده از المان ها و متریال مختلف در روف گاردن، برای اطلاع دقیق از قیمت اجرای روف گاردن، میتوانید با کارشناسان شرکت گل چمن آریا تماس حاصل فرمائید.

شرکت گل چمن آریا با چندین سال تجربه اجرای روف گاردن در تهران، در ساخت روف گاردن از بهترین متریال استفاده می‌کند و با توجه به مهندسی اصولی که در اجرای روف گاردن اجرا می‌شود، هیچ آسیبی به سقف خانه‌ی شما وارد نمی‌شود.

طراحی و ساخت روف گاردن در تهران

جهت پشتیبانی سفارش روف گاردن به همراه نصب و اجرا توسط تیم تخصصی گل چمن آریا با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *