طراحی و اجرای آبنما

ایده ی ساخت آب نما ها و فواره های مصنوعی از طبیعت گرفته شده است. با یک طراحی آبنما حرفه ای، می توان جزئیات حضور طبیعت مانند آبشار ها و رودخانه ها را در خانه، محیط کار، فضاهای شهری و… به یاد آورد. اجرای آبنما در محیط های مختلف، مخصوصا در فصول گرم سال باعث ایجاد حسی خوشایند شبیه به حضور در طبیعتی بکر و همچنین حس خنکی هوا می شود. آبنما ها یکی از اجزای مهم و جدا نشدنی محوطه سازی هستند که با اجرای درست آن ها، میتوان آرامش و زیبایی را به ارمغان آورد. تیم گل چمن آریا توانسته با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا و دانش مهندسین مجرب، نمونه های آبنمای حرفه ای و زیبایی برای کار فرمایان مختلف طراحی و اجرا کند. در ادامه مطلب با انواع آب نما ها، مزایا و معایب آن، مراحل اجرای یک آبنمای زیبا و قیمت این محصولات آشنا می شوید.

طراحی آبنما

طراحی و ساخت آبنما

جهت پشتیبانی سفارش آبنما به همراه نصب و اجرا توسط تیم تخصصی گل چمن آریا با ما تماس بگیرید.

نمونه کار آبنما

در ادامه مطلب تعدادی از نمونه کارهای آبنما که توسط تیم متخصص گل چمن آریا اجرا شده است را مشاهده می کنید.

قیمت آبنما

قیمت هر مدل آب نما به نوع آن و مصالح ساختمانی مصرف شده در اجرای آبنما بستگی دارد. به دلیل نوسان در قیمت مصالح و محصولات وارداتی ، برای هزینه ساخت آبنما نمی توان قیمت مقطوعی بیان کرد. برای اطلاع از قیمت دقیق طراحی آبنما و اجرای آن می توانید با کارشناسان گل چمن آریا ارتباط بر قرار کنید و با نازل ترین قیمت، بالا ترین کیفیت را در ساخت آب نما مد نظرتان تجربه کنید.

استعلام قیمت طراحی و اجرای آبنما

نمونه اجرای آبنمای شرکت گل چمن آریا

آبنما چیست؟

به طور کلی حوضچه ها، آبشار ها و فواره هایی که به صورت مصنوعی توسط انسان ساخته می شوند و در آن ها از صخره ها، گیاهان، انواع مجسمه ها و نور پردازی های مختلف استفاده می شود، آب نما هستند. انواع آبنما ها از زمان های قدیم در اشکال مختلفی وجود داشته اند و به صورت منبع آب استفاده می شدند. ولی امروزه برای ساخت محوطه ی باغ، حیاط و… حضور آب نما برای ایجاد زیبایی، آرامش و همچنین خنکی هوا ضروری است. این سازه ها در محیط های مختلفی مانند پارک ها، فضای بیرونی یا درونی ساختمان ها، بیمارستان ها، مکان های گردشگری، تفریحی و… ساخته می شوند و با پیش بینی حرکت آب و صدای ناشی از آن، باعث تغییر در حال و هوای محیط می شوند.

طراحی و اجرای آبنما

اجرای آبنما

طراحی و ساخت آبنما با توجه به محیط مد نظر، در ابعاد و اشکال مختلفی انجام می شود. در محیط های بزرگ و پر ازدحام، از آبنما های بزرگ به صورت آبشار استفاده می شود. در محیط های آرام و کوچک در اکثر اوقات آبنما ها به شکل حوضچه های کوچک، چشمه و جویبار ساخته می شوند. طراحی آبنما باید توسط شرکت آبنما های با تجربه و حرفه ای انجام شود. در غیر این صورت آسیب های جبران ناپذیری به محیط وارد می شود. همچنین باعث هدر رفت هزینه و مصالح نیز می شود. به طور کلی در ساخت و اجرای آبنما محدودیت و چارچوب خاصی وجود ندارد و اگر اصول و قوانین اجرا به طور کامل رعایت شود، عمر مفید آبنمای شما افزایش پیدا می کند و نتیجه ی کار قابل قبول و زیبا خواهد بود.

ساخت آبنما
اجرای آبنما

مزایای استفاده از آبنما


طراحی آبنما علاوه بر زیبایی محیط، مزایای بیشمار دیگری نیز دارد که در ادامه مطلب چند نمونه از آن ها را بیان می کنیم:

 • ایجاد رطوبت و خنکی هوا مخصوصا در شهر های گرم
 • ایجاد حس آرامش در محیط
 • ایجاد حس حضور در طبیعت در محیط های شهری
 • زیبا سازی محیط های رسمی
 • کمک به تصفیه هوا محیط
 • مخصوصا محیط های بسته و پر ازدحام
 • خنک و سرد کردن محیط اطراف
 • هزینه تعمیر و نگهداری مناسب
اجرای آبنمای
طراحی و اجرای آبنما

معایب آبنما

در مقابل مزایا و خوبی های بسیاری که در انواع آبنما ها وجود دارد، معایب بسیار کمی نیز وجود دارند که در ادامه مطلب به بیان آن ها می پردازیم:

 • اگر عایق بندی آبنمای محیط به درستی انجام نشود، امکان نشت آب و خسارت به سازه و محیط وجود دارد.
 • آب نما را نباید در زیر درختان و گیاهان ساخت. به دلیل اینکه آلودگی و ذرات از گیاه وارد آب و سپس پمپ آب نما می شوند و باعث گرفتگی و آسیب به آن می شوند.
 • اگر در فصل های سرد آب موجود در لوله های آب نما را خارج نکنید و مراقبت های لازم را انجام ندهید، امکان ترکیدگی و آسیب به مخزن و لوله ها وجود دارد.
 • هزینه نگهداری و ساخت مدل های بزرگ و لوکسر آب نما، زیاد است.
ساخت آبنمای شیشه ای

انواع آبنما

انواع آبنما ها به دو نوع کلی سنتی و مدرن تقسیم بندی میشوند. آبنمای سنتی همان آب نما ها و آبشارهای قدیمی با سبک معماری ایرانی است که در اکثر کاخ ها، خانه ها و عمارت های قدیمی و سنتی، محیط های گردشگری و… یافت می شوند. ولی آب نمای مدرن به انواع گوناگون دیگری تقسیم می شوند. در ادامه مطلب به توضیح انواع آبنما ها می پردازیم.

1. آبنمای باغ

یکی از مدل های آب نما که در اکثر محیط های ایرانی یافت می شود، آبنمای باغی است. در این مدل با استفاده از تخته و لاشه سنگ، جریان آب و گیاهان جلوه ی زیبایی به محیط داده می شود.

اجرای آبنما باغی

2. آبنمای دیواری

در آبنمای دیواری سازه به صورت چسبیده به دیوار اجرا می شود. میتوان با تغییر حالت و شیار های سنگ های مورد استفاده در اجرای آبنما، صدا و حالت ریزش آب بر روی دیواره آب نما را تغییر داد.

آبنمای دیواری

3. آب نما شیشه ای

در اجرای آبنما مدرن نوع شیشه ای آن بسیار پر طرفدار است. در این سازه آب بر روی شیشه جاری می شود. بیشتر افراد در دکوراسیون مردن لوکس از آب نمای شیشه ای استفاده می کنند ولی می توان در همه ی محیط ها بسته به دکوراسیون از این آب نما استفاده کرد.

آبنمای شیشه ای

4. آبنمای موزیکال

یکی از انواع آبنما ها، نوع موزیکال آن است که بسیار پر طرفدار نیز است. آبنمای موزیکال ترکیبی از آب، نور پردازی و موسیقی هستند و بیشتر در محیط های تجاری بزرگ یا محیط های گردشگری استفاده می شوند.

آبنمای موزیکال

5. آب نما سنگی

یکی از پر طرفدار ترین و رایج ترین مدل های طراحی آبنما، آبنمای سنگی است. این نوع از ابنما ها در اکثر اوقات از سنگ و سیمان ساخته می شوند و با ترکیب شدن با آب و نورپردازی جلوه ی زیبایی از طبیعت را بر محیط منتقل می کنند. به این نوع از آب نما، آبنمای استخری هم گفته می شود.

آبنمای سنگی

آبنمای پرده ای

در آبنمای پرده ای ریزش آب به صورت پرده خواهد بود. این آبنما در مکان های مختلفی همچون ساختمانهای مدرن، محوطه حیاط خانه و استخر‌های شنا اجرا می‌شود.نوع ریزش آب در این آبنما به صورت بارانی، پرده‌ای باز و پرده‌ایVشکل خواهد بود. برای زیبایی هر چه بیشتر، میتوان از دیوار سبز به همراه آبنمای پرده ای استفاده نمود.

آبنمای پرده ای

طراحی و ساخت آبنما مناسب چه فضاهایی است؟


آّب نما ها را در هر مکانی بسته به اندازه محیط، نوع فضا و… می توان پیاده سازی کرد. اجرای آبنما در ایران به تازگی در محیط داخل خانه، حیاط و لابی ساختمان های شخصی نیز انجام می شود و طرفداران زیادی دارد. همچنین بهترین انتخاب برای تغییر فضا و ایجاد حسی خوشایند در مکان های گردشگری، تفریحی و توریستی استفاده از انواع آبنما ها مخصوصا آبنمای استخری است. شرکت گل چمن آریا مجری ساخت همه مدل های آب نما در محیط های مختلف بنا به سلیقه و خواست مشتری و به صورت حرفه ای است.

نحوه اجرا آبنما


طراحی آبنما به صورت اصولی و توسط شرکت آبنما حرفه ای، در چندین مرحله انجام می شود که به ترتیب در ادامه مطلب این مراحل را برای شما بازگو می کنیم.

 1. عایق کاری و زیر سازی محل نصب آب نما
 2. آهن کشی با توری و پروفیل و ساخت حوضچه ی اصلی
 3. بتن ریزی و سیمان ریزی برای ساخت دیوار های آب نما
 4. نصب تجهیزات نورپردازی مانند کابل کشی و لوله کشی برای ریزش آب
 5. آب بندی و ایزوله کردن آبنما توسط نانو پلاستیک، ایزوگام، قیر و…
 6. سنگ گاری در طراحی آبنما با استفاده از انواع سنگ های تزئینی و مقاوم
 7. ایجاد پوشش اطراف آب نما
 8. رنگ آمیزی در نقاط مورد نظر با استفاده از رنگ های ماشین آلات، رنگ و بتونه مخصوص سنگ، اپوکسی و…
 9. نصب نازل و پمپ درون آب نما
 10. نصب انواع لامپ ها در مکان های مورد نظر برای نورپردازی آبنمای محیط
 11. رنگ پاشی روی آب نما توسط گذاشتن ورق پانچ و پاشیدن رنگ سفید بر روی آن
اجرای انواع آبنما

طراحی و ساخت آبنما در تهران


هزینه اجرای آب نما در همه ی نقاط کشور، بستگی به هزینه ساخت آبنما در تهران دارد. این در صورتی است که اجرا آب نما در تهران قیمت بالاتری نسبت به شهر های کوچک تر دارد. ولی همواره شما با تحقیق و شناخت بهترین اجرا کننده انواع مدل های آبنما و شرکت آبنما در تهران نیز می توانید نازل ترین قیمت را برای اجرای آبنمای خود پیدا کنید.

طراحی و اجرای آبنما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *