ساخت و اجرای آلاچیق

آلاچیق سازه ای بسیار زیبا در فضای سبز است که یک فضای نیمه باز دارد و هم به صورت آماده به فروش می رسد و همچنین میتوان در محل ساخته شود. طراحی آلاچیق با هدف ایجاد فضای تفریحی و استراحتی بوده و دارای انواع متفاوتی مثل چوبی، فلزی، شیشه ای و … است.
ساخت آلاچیق یک پیشنهاد بسیار عالی در طراحی حیاط ویلا است. اجرای آلاچیق به ساکنین این امکان را میدهد تا در شرایط متنوع آب و هوایی، یک فضای نشیمن و امن در محوطه و فضای حیاط ویلا خود داشته باشند و در آن به استراحت و هر فعالیت دیگری بپردازند.
ظرفیت الاچیق‌ به نوع و مساحت آن بستگی دارد و معمولاً ظرفیتی بین 6 تا 8 نفر دارند. آلاچیق در مکان های متنوعی مثل پارک‌ها، باغچه های بزرگ، اطراف استخرهای شنا، روف گاردن ساخته می‌شود.
قیمت ساخت آلاچیق به عوامل متفاوتی مثل متریال به کار رفته، حمل و نقل، المان های به کار رفته و … بستگی دارد. ساخت آلاچیق علاوه بر اینکه امکان دید را به اطراف فراهم می کند، فضایی پوشیده ایجاد می کند که میتوان از آن برای استراحت و نشستن استفاده کنیم.

اجرای آلاچیق

طراحی و ساخت آلاچیق

جهت پشتیبانی سفارش آلاچیق به همراه نصب و اجرا توسط تیم تخصصی گل چمن آریا با ما تماس بگیرید.

نمونه کار آلاچیق

نمونه کار های زیر بخشی از نمونه های اجرا شده آلاچیق توسط شرکت گل چمن آریا است. برای سفارش طراحی و اجرای آلاچیق و همچنین مشاوره و اطلاع از آخرین قیمت آلاچیق می توانید با کارشناس ما با شماره 09121906282 تماس بگیرید.

قیمت ساخت آلاچیق

هزینه ساخت آلاچیق به عوامل مختلفی از جمله اندازه، مواد مورد استفاده، هر گونه ویژگی اضافی و نیروی کار در ساخت آن بستگی دارد. به همین دلیل نمیتوان قیمت دقیقی برای ساخت آلاچیق تعیین کرد. برای اطلاع دقیق از قیمت ساخت آلاچیق میتوانید با شماره 09121906282 تماس حاصل فرمائید.

قیمت آلاچیق

آلاچیق چیست؟

آلاچیق سازه‌ای پرکاربرد در طراحی فضای سبز است که از آن به عنوان سایبان استفاده می‌شود. آلاچیق از تعدادی ستون و یک سقف که بر روی آن‌ قرار می‌گیرد تشکیل شده است. در کنار آلاچیق میتوان از المان های دیگری مثل کاشت گیاهان، اجرای آبنما و مبلمان استفاده کرد. آلاچیق ها را میتوان در اشکال‌ متنوعی طراحی و اجرا کرد. ساخت آلاچیق در فضای باز مثل باغ، روف گاردن، حیاط و …، مکان بسیار مطلوبی را برای استراحت و نشستن به وجود می‌آورد. آلاچیق به شما این امکان را می‎دهد تا بدون اینکه در معرض تابش مستقیم آفتاب یا بارش باران قرار بگیرید، در حیاط خانه یا ویلای خود بنشینید و به تماشای فضای سبز اطراف خود بپردازید.

آلاچیق چیست؟

انواع آلاچیق

اجرای آلاچیق به دو روش سفارشی و یا اختصاصی انجام می شود. برای انتخاب بهترین نوع آلاچیق ابتدا باید با انواع الاچیق آشنا شوید تا انتخاب درست تری داشته باشید. در ادامه به بررسی انواع الاچیق میپردازیم.

آلاچیق چوبی

آلاچیق چوبی سازه ای در فضای باز است که علاوه بر زیبایی، میتوان به عنوانی مکانی برای استراحت از آن استفاده کرد. از آلاچیق چوبی میتوان به عنوان یک ویژگی تزئینی در باغ یا فضای باز و یا مکانی برای استراحت و پذیرایی از مهمانان استفاده کرد. آلاچیق های چوبی معمولاً با استفاده از چوب ساخته می شوند و ممکن است به گونه ای طراحی شوند که دارای دو طرف باز یا سقف باشند. این نوع آلاچیق میتواند در وسط محوطه ساخته شود و یا به یک دیوار یا سازه دیگر متصل شوند.

آلاچیق چوبی

آلاچیق فلزی

آلاچیق فلزی سازه ای در فضای باز است که از فلزاتی مانند آلومینیوم، فولاد یا آهن ساخته شده است. از این نوع آلاچیق می توان به عنوان یک مکان استراحت در باغ یا فضای سبز استفاده کرد. آلاچیق های فلزی اغلب دارای سقف و کناره هایی هستند که از ما در برابر شرایط محیطی نامساعد محافظت می کنند. سازه آلاچیق میتواند به صورت آزاد باشد یا به یک دیوار یا سازه دیگر متصل شود.
ساخت آلاچیق فلزی نیازمند دانش جوشکاری و همچنین دسترسی به مصالح ساختمانی لازم است. به طور کلی فرآیند ساخت آلاچیق فلزی شامل برش و اتصال قطعات فلزی به هم و سپس جوش دادن آنها در جای خود است. هنگامی که قاب آلاچیق کامل شد، می توان سقف، دیوارها و سایر ویژگی ها را اضافه کرد. علاوه بر این، آلاچیق باید روی پایه ای مانند عرشه یا پاسیو محکم شود تا از ثبات آن اطمینان حاصل شود.

آلاچیق فلزی

آلاچیق سیمانی

آلاچیق سیمانی سازه ای در فضای باز است که از بتن یا سایر مصالح بنایی ساخته شده است. آلاچیق های سیمانی اغلب با سقف و کناره ها طراحی می شوند تا از آب و هوای نامناسب محافظت کنند. این نوع آلاچیق نیز میتواند در وسط محوطه و یا در کنار دیوار و متصل به سایر سازه ها ساخته شود.
ساخت آلاچیق سیمانی نیازمند دانش معماری و دسترسی به مواد لازم است. این فرآیند به طور کلی شامل ساخت پایه و قاب از مصالح بنایی مانند آجر یا بلوک و سپس ساختن دیوارها و سقف است. پس از تکمیل ساختار، آلاچیق تمام شده باید مهر و موم شده و با یک درزگیر محافظ پوشانده شود تا از دوام آن اطمینان حاصل شود. علاوه بر این، آلاچیق باید به طور ایمن به پایه ای مانند پاسیو متصل شود.

آلاچیق سیمانی

آلاچیق سنگی

آلاچیق سنگی سازه ای در فضای باز است که از سنگ طبیعی یا مواد سنگی ساخته شده است. آلاچیق های سنگی اغلب دارای سقف و کناره هایی هستند که از ما در برابر آب و هوای نامساعد محافظت می کنند.
برای ساخت آلاچیق سنگی مراحل زیر طی می‌شود:

 • در مرحله اول با مشورت طراح و کارفرما نقشه آلاچیق کشیده می‌شود.
 • محاسبه میزان مصالح مورد نیاز آلاچیق و بودجه ساخت آلاچیق
 • در مرحله اجرایی ساخت آلاچیق، ابتدا فونداسیون و کف سازی انجام می‌شود.
 • ایجاد و نصب دیوارها با استفاده از سنگ و ملات.
 • سقف را با استفاده از دال های سنگی، کاشی، زونا یا هر ماده دیگری که انتخاب کرده اید، بسازید و نصب کنید.
 • در صورتی که آلاچیق سایز بزرگی دارد، میتوانید در این مرحله اتاق های اضافی مانند حمام یا کمد را به آن اضافه کنید.
 • مسیرهایی ایجاد کنید و چمن یا مصالح سنگفرش را در اطراف آلاچیق قرار دهید.
 • در و پنجره آلاچیق را نصب کنید.
 • سیم کشی برق و لوله کشی را در صورت نیاز نصب کنید.
 • وسایل روشنایی و مبلمان را به دلخواه برای تکمیل طراحی نصب کنید.
 • در نهایت، بررسی هایی را برای اطمینان از ایمنی و رعایت قوانین ساختمانی محلی انجام دهید.
آلاچیق سنگی

آلاچیق شیشه ای

آلاچیق شیشه ای سازه ای در فضای باز است که دیوارها و سقفی از شیشه شفاف یا نیمه شفاف دارد. معمولاً به عنوان سرپناهی در باغ‌ها، پارک‌ها یا پاسیوها استفاده می‌شود. مزیت بسیار خوب این آلاچیق این است که امکان دید حداکثری را برای منطقه اطراف فراهم می‌کند.
آلاچیق های شیشه ای بسته به سبک و کاربری مورد نظر به روش های مختلفی قابل اجرا هستند. این آلاچیق ها ممکن است دارای دیوارها و سقف های ساخته شده از پانل های شیشه ای شفاف یا رنگی یا حتی قاب های آلومینیومی یا فولادی جامد با درج های شیشه ای باشند. گزینه های دیگر شامل پانل های شیشه ای جمع شونده یا کشویی است که امکان دسترسی و تهویه آسان را فراهم می کند.
مزیت آلاچیق شیشه ای این است که علیرغم محافظت از ما، حداکثر دید را فراهم می کند و همچنین زیبایی منحصر به فرد و جذابی ایجاد می کند. آلاچیق های شیشه ای را می توان در مکان های مختلفی مثل فضای سبز حیاط ویلا، داخل منزل و یا حتی در فضای شرکت ها استفاده کرد.

آلاچیق شیشه ای

آلاچیق پرگولا

آلاچیق یک سازه بزرگ در فضای باز با سقف باز است. معمولاً از ستون‌هایی تشکیل می‌شود که شبکه‌ای از تیرها و تیرهای متقاطع را نگه می‌دارند، و گاهی اوقات با یک پوشش پارچه‌ای یا انواع دیگر گیاهان بالارونده پوشیده می‌شود. از پرگولا میتوان به عنوان فضایی برای فعالیت های خارج از منزل مانند ناهار خوری یا استراحت استفاده کرد.
ساختار باز پرگولا این امکان را به ما می‌دهد تا محیطی دلپذیر در فضای باز داشته باشیم و از نور طبیعی خورشید استفاده کنیم. ساخت پرگولا نسبتاً آسان و ارزان است و ساخت آن را به انتخابی محبوب برای طراحی فضای باز تبدیل کرده است.

ساخت پرگولا

آلاچیق فایبرگلاس

آلاچیق فایبرگلاس نوعی آلاچیق است که از فایبرگلاس ساخته می شود. آلاچیق های فایبرگلاس قوی و بادوام هستند و محافظ بسیار خوبی در برابر عوامل محیطی هستند. این نوع از آلاچیق ها در طیف وسیعی از رنگ ها و اندازه ها موجود هستند.
از مزایای اصلی آلاچیق های فایبرگلاس می توان به استحکام بالای آن، نگهداری آسان و تطبیق پذیری آنها اشاره کرد. فایبرگلاس یک ماده قوی و محکم است که به عنوان محافظی برای عناصر استفاده می‌شود و به راحتی تمیز می شود. همچنین آلاچیق های فایبرگلاس در طیف وسیعی از رنگ ها و اندازه ها موجود است و گزینه ای بسیار عالی برای فضاهای بیرونی است. این نوع آلاچیق نسبت به انواع دیگر آلاچیق ها مقرون به صرفه تر هستند.

آلاچیق چتری یا پارچه‌ای

آلاچیق پارچه ای سازه ای است که در فضای باز یا پناهگاه ساخته می‌شود و جنس آن از پارچه یا چادر است. این نوع آلاچیق معمولا به کمک تیرک ها یا قاب ها پشتیبانی می شود. می توان از آن به عنوان یک پناهگاه موقت در رویدادهای فضای باز مانند جشنواره ها، کنسرت ها یا نمایشگاه ها استفاده کرد. آلاچیق پارچه‌ای می‌تواند در برابر آفتاب، باد و باران محافظت کند و در عین حال فضایی زیبا و دلنشین ایجاد کند. آلاچیق های پارچه ای معمولاً سبک وزن هستند و به راحتی جمع می شوند و آنها را برای انواع مناسبت های خاص ایده آل می کند.

آلاچیق پارچه ای

آلاچیق حصیری

آلاچیق حصیری نوعی سازه در فضای باز است که معمولاً از مواد بافته شده ای مثل حصیر ساخته می شود. این نوع آلاچیق فضایی بسیار عالی را برای استراحت و لذت بردن از فضای باز فراهم می کند. معمولا آلاچیق‌های حصیری دارای یک سایبان برای محافظت در برابر باران و سایر عناصر هستند.

اجزای آلاچیق

اجزای یک آلاچیق معمولاً شامل سقف، ستون ها، دیوارها یا صفحات، مشبک ها و عناصر تزئینی مانند نرده ها، و گنبدها هستند. همچنین می تواند نیمکت، گلدان و سایر امکانات رفاهی داشته باشد.

ساخت آلاچیق

مراحل ساخت آلاچیق

 

در مرحله اول نوع آلاچیقی که قصد ساخت آن را داریم انتخاب می‌کنیم. در این مرحله عواملی مانند اندازه، شکل، مواد و بودجه را در نظر بگیرید.

 • سپس پلن آلاچیق را طراحی می‌کنیم.
 • شروع به حفاری منطقه و ساخت فونداسیون می‌کنیم و سپس دیوار ها و چارچوب سقف آلاچیق را نصب می‌کنیم.
 • سقف آلاچیق را میسازیم و بر روی قاب آن در آلاچیق محکم می‌کنیم.
 • بخش های باقیمانده آلاچیق مثل نرده ها و پایه ها را نصب می‌کنیم.
 • در مرحله بعدی میتوانیم در صورت تمایل المان های دیگری مثل میز و مبلمان را نصب کنیم. همچنین اقداماتی را برای کاشت گیاهان داشته باشیم.
 • در صورت تمایل میتوانیم آلاچیق را رنگ آمیزی کنیم.
 • آلاچیق شما ساخته شده است و میتوانید از فضای جدید خود در فضای باز لذت ببرید!
ساخت آلاچیق

کاربرد آلاچیق

آلاچیق ها را می توان برای اهداف مختلفی استفاده کرد، مانند ایجاد سایه یا سرپناه در برابر عناصر، ایجاد یک مکان جذاب برای گردهمایی برای رویدادهای فضای باز، میزبانی مهمانی ها و عروسی ها در فضای باز، یا صرفاً افزودن ارزش زیبایی به حیاط یا باغ. آلاچیق همچنین می تواند به عنوان یک فضای ناهار خوری در فضای باز یا یک منطقه خصوصی برای استراحت با خانواده و دوستان استفاده شود.
از مزایای ساخت آلاچیق ها می توان به ایجاد فضای اضافی برای زندگی در فضای باز، افزایش ارزش خانه، ایجاد مکانی برای استراحت و آرامش، ایجاد فضای سرپوشیده برای سرگرمی، ایجاد سایه و محافظت در برابر عوامل و ایجاد نقطه کانونی جذاب در منظره اشاره کرد.

طراحی و اجرای آلاچیق

نورپردازی آلاچیق

برای نورپردازی آلاچیق، میتوان از وسایل روشنایی مانند دیوارکوب، چراغ های آویز یا لوستر استفاده کرد. بسته به اندازه آلاچیق، ممکن است نیاز به اضافه کردن پریزهای برق اضافی برای پشتیبانی از وسایل داشته باشید. پس از نصب پریزها و وسایل ضروری، می توانید چراغ ها را به یک سوئیچ تایمر در فضای باز یا یک منبع برق دائمی وصل کنید. در نهایت، می‌توانید از چراغ‌های رشته‌ای LED درجه‌بندی شده در فضای باز یا فانوس‌های آویزان برای تکمیل تنظیمات روشنایی استفاده کنید.

طراحی و ساخت آلاچیق

جهت پشتیبانی سفارش آلاچیق به همراه نصب و اجرا توسط تیم تخصصی گل چمن آریا با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *