اجرای چمن طبیعی

امروزه چمن کاری محیط و احداث زمین چمن طبیعی بسیار رواج یافته و از نظر زیبایی ارزشمند است. مکان های چمن کاری شده علاوه بر زیبایی و تاثیر که بر افزایش ارزش آن مکان دارد، به لحاظ بهداشتی هم دارای اهمیت زیادی است. چمن کاربرد ها و فواید زیادی دارد و در بسیاری از موارد به جهت زیبایی و مجلل نمودن باغ ها و منازل چمن کاری انجام می شود. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع چمن، کاربرد ها، قیمت چمن کاری، مراحل کاشت و نگهداری آن آشنا نماییم.

اجرای چمن کاری

اجرای چمن طبیعی + قیمت 1401

جهت اجرای چمن طبیعی به همراه نصب و اجرا توسط تیم تخصصی گل چمن آریا با ما تماس بگیرید.

نمونه کار چمن کاری طبیعی

در ادامه مطلب تعدادی از نمونه کارهای اجرای چمن طبیعی که توسط تیم متخصص گل چمن آریا اجرا شده است را مشاهده می کنید.

قیمت چمن کاری

قیمت چمن کاری بر حسب عواملی مانند نوع چمن و متراژ مکانی که می خواهید چمن کاری شود متفاوت است. با توجه به نوع محیط قیمت بسیار متفاوت خواهد بود برای نمونه چمن کاری زمین فوتبال با چمن کاری حیاط خانه بسیار متفاوت است. نگران نباشید شرکت گل چمن آریا با ارائه بهترین کیفیت، مناسب ترین شرایط را برای پرداخت شما در نظر گرفته است. همین حالا می توانید از طریق مشاوران شرکت گل چمن آریا نسبت به هزینه ها و شرایط پرداخت اطلاعات کسب نمایید. جهت مشاوره رایگان میتوانید با شماره 09121906282 تماس حاصل فرمائید.

انواع چمن

چمن نوعی گیاه علفی است، این گیاه در طراحی فضای سبز و زیبا سازی شهری و بسیاری موارد دیگر به کار می رود. چمن نوعی گیاه علفی است که از قسمت پایه رشد خود را آغاز می کند و دارای برگ هایی باریک و نازک اشت. چمن نوعی گیاه تک لپه ای است و از خانواده گیاه پاسیا به حساب می آید. چمن در انواع مختلفی وجود دارد اما معمولا متداول ترین انواع آن بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. اگر قصد اجرای چمن طبیعی را دارید می توانید کار خود را به شرکت گل چمن آریا بسپارید. این شرکت اجرای 0 تا 100 چمن را برعهده می گیرد و با وجود متخصصان مجرب کار را به بهترین شکل ممکن و در کوتاه ترین زمان به انجام می رساند.
چمن ها را به دو دسته کلی تقسیم می نماییم: چمن های سردسیری و چمن های گرمسیری.

انواع چمن

چمن های سردسیری

چمن سردسیری در اغلب موارد ماه آخر تابستان و یا اولین ماه از پاییز کاشته می شود و با دمای چهارده الی شانزده درجه سانتی گراد سازگاری دارد. چمن های سرد سیری به 4 دسته تقسیم می شوند.

چمن بنت گرس خزنده

این نوع از چمن به عنوان مرغوب ترین و با کیفیت ترین چمن سردسیری شناخته می شود. این نوع چمن به لحاظ تراکم درجه بسیار بالایی دارد، پا خور خوبی داشته و پوشش کامل و زیبایی را در محیط فراهم می آورد اما از نظر استقامت در آفتاب طولانی مدت مقاومت بالایی ندارد.

چمن بنت گرس

رای گرس چند ساله

این نوع چمن پاخور بسیار خوبی دارد اما ریشه های آن عمق بالایی ندارند. رنگ برگ های این چمن سبز بسیار تیره بوده و حالت براق دارند. سرعت رشد چمن رای گرس بسیار بالا است و در فصل زمستان مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. تنها نقطه ضعف این نوع چمن داشتن ریشه هایی ضعیف و کم عمق است که امکان دارد در هنگام چمن زنی از ریشه کنده شوند.

چمن رای گرس

چمن فستوکا

چمن فستوکا متراکم بوده و پاخور بسیار خوبی دارد. از ویژگی های مثبت آن، سبز بودن در تمامی فصل های سال است. این نوع جهت چمن کاری زمین های ورزش کاربرد داشته و بسیار از آن استقبال می شود. چمن فستوکا به سه دسته فستوکای بلند، چوینگ فستوکا و فستوکا خشن تقسیم می شود.

چمن فتوسکا

کنتاکی بلوگراس

این نوع از چمن دارای ریشه هایی با عمق بسیار بالا است و بافت آن ریز است. چمن کنتاکی بلوگراس ظاهری قایقی دارد و به همین لت از سایر انواع چمن متمایز شده است. از معایب این نوع چمن می توان به پاخور معمولی و نه چندان خوب اشاره کرد. همچنین مقاومت پایین در برابر کمبود آب و خشکی از دیگر معایب این نوع چمن هستند.

کنتاکی بلوگراس

چمن های گرمسیری

چمن های گرمسیری با دمای 27 الی 30 درجه تناسب دارند و بهترین زمان برای کاشت آن ها اولین ماه تابستان و یا اواخر بهار است. چمن های گرمسیری به چهار دسته تقسیم می شوند:

برمودا کراس

بافت این نوع از چمن متراکم بوده و ریشه های آن عمق بالایی دارند. پاخور این نوع بسیار خوب است و چندان نیاز به مراقبت ندارد. مقاومت آن در برابر گرما و خشکی بسیار بالا است اما در برابر سرمای هوا و همچنین کمبود نور تاب نمی آورد. این نوع چمن در نوع اسپورت بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

چمن برمودا گراس

باهیا گراس

مقاومت این نوع چمن از میان سایر انواع چمن های گرمسیری بیشتر است. پاخور آن عالی است و در انواع محیط رشد می کند. مقاومت آن در برابر سرما زیاد است. تنها ایراد چمن باهیا گراس ناپایداری آن است که به این منظور می بایست چندین بار عمل چمن زنی انجام شود تا چمنی یکدست و متراکم به وجود بیاید.

چمن باهیا گراس

سنتی پد گراس

بافت این چمن متوسط است و رنگ آن سبز روشن است. رشد چمن پد گراس بسیار خوب بوده و به همین دلیل در مقابل علف های هرز مقاوم است. مراقبت آن چنانی نمی خواهد اما در برابر خشکی مقاوم نیست و نیازمند آبیاری زیاد است، پاخور آن خوب نیست و در اثر سرما رنگ آن قهوه ای می شود.

سنتی پد گراس

دایکوندرا

چمن دایکوندرا، چمنی رونده با برگ های پهن سبز رنگ است. نمی توانیم این چمن را متراکم بدانیم اما بسیار زیبا و پر پشت به نظر می رسد. این چمن آنقدر زیبا است که از چمن زن استفاده نخواهید کرد. از معایب آن می توانیم به حساس بودن در مقابل سرما، تغییرات ظاهری در فصل زمستان اشاره نماییم.

دایکوندرا

مراحل کاشت چمن طبیعی

در زمان کاشت چمن طبیعی باید موارد زیر را با دقت انجام بدهید:

 • از بین بردن تمامی علف های هرز
 • نرم نمودن خاک و هوادهی به آن
 • صاف و یکدست کردن خاک
 • اعمال آزمایش خاک
 • کود دهی
 • استفاده از غلتک برای
 • سفت نمودن خاک
 • آماده نمودن زمین برای کاشت
 • بذر پاشی
 • نظارت بر عملیات بذر پاشی
 • استفاده از ماده پیت ماس روی چمن ها
 • آبیاری چمن
 • اصلاح نمودن چمن ها
مراحل کاشت چمن طبیعی

مراحل نگهداری چمن

پس از کاشت چمن، نوبت به نگهداری از آن می رسد. برای نگهداری از چمن می بایست مرتب به آن آب بدهید و علف های هرز را از اطراف آن اصلاح نمایید.از موارد مهم دیگر در نگهداری از چمن این است که تا هنگامی که چمن به خوبی ریشه ندوانده است بر روی آن راه نروید.

احداث زمین چمن طبیعی

کاربرد چمن

چمن کاربرد های قابل توجهی دارد که در ادامه مطلب به برخی از آن ها اشاره می نماییم:

 • چمن در منازل، مدارس و کارخانه ها برای معتدل نمودن آب و هوا و کاهش آلودگی هوا کاربرد دارد.
 • استفاده از چمن برای تزیین و زیبا سازی محیط رواج زیادی دارد.
 • استفاده از چمن در ورزشگاه ها و چمن کاری زمین فوتبال
کاشت چمن

کاشت چمن برای حیاط

بسیاری از افراد علاقه زیادی به چمن کاری حیاط منزل خود دارند، طبیعتا روش بسیار مناسبی برای زیبا سازی حیاط و ایجاد محیطی مفرح در خانه است. شرکت گل چمن آریا با بهره مندی از مهندسین مجرب و متخصصان معماری می تواند به شما در رسیدن به محیطی زیبا و خاص کمک کند. در شرکت گل چمن آریا انواع خدمات همچون اجرای آبنما و چمن کاری به صورت حرفه ای انجام می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و بهره مندی از تخفیفات می توانید با کارشناسان ما ارتباط برقرار نمایید.

کاشت چمن برای حیاط

اجرای چمن طبیعی + قیمت 1401

جهت اجرای چمن طبیعی به همراه نصب و اجرا توسط تیم تخصصی گل چمن آریا با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *