طراحی و اجرای دیوار سبز

دیوار سبز (green wall) با عناوین دیگر همچون دیوار گیاهی، دیوار خزه‌ای، دیوار زندگی و یا باغ عمومی شناخته می‌شود. اخیراً این‌گونه دیوارها با استقبال زیادی روبه‌رو شده و روند روبه‌رشدی در دیزاین‌های ساختمانی داشته‌اند.

 بطور کلی دیوار سبز برای نمای بیرونی ساختمان استفاده فراوانی دارد و سبب زیباتر شدن محیط بیرونی ساختمان خواهد شد که به آنها دیوار سبز خارجی گفته می‌شود. دیوار سبز بصورت عمودی نصب شده و متناسب با شرایط اقلیمی منطقه میزان و نوع گیاهان متفاوت خواهد بود.

 اجرای دیوار سبز مصنوعی در کشورهای پرجمعیت و ناپاک ناشی از آلودگی و دود ماشین ها از محبوبیت بالایی برخوردار است. همه ما می‌دانیم عملکرد انسان در برابر گیاهان همیشه مثبت بوده و سبب کاهش استرس و بهبود روحیه خواهد شد. گرین وال با اینکه ابداعی جدید و نو کار است اما بسیار مورد توجه قرار گرفته است و از محبوبیت بالایی برخوردار است.

قیمت دیوار سبز با توجه به پایه به کار رفته و گیاهان مورد استفاده بسیار متفاوت است. ولی شرکت گل چمن آریا با توجه تعداد بالای پروژه ها دیوار سبز را با قیمت مناسب تری تهیه میکند. برای اطلاع از هزینه گرین وال و قیمت دیوار سبز میتوانید با کارشناسان شرکت تماس حاصل فرمائید.

قیمت و اجرای دیوار سبز

جهت پشتیبانی سفارش دیوار سبز به همراه نصب و اجرا توسط تیم تخصصی گل چمن آریا با ما تماس بگیرید.

نمونه کارهای دیوار سبز

برخی از نمونه‌های اجرا شده در شرکت گل چمن آرا را مشاهده می‌کنید در صورت رضایت از نمونه های معرفی شده و  اجرای دیوار سبز تخصصی متناسب با طرح‌های مورد نظر خود و همچنین اطلاع از قیمت های نصب و راه اندازی دیوار سبز می‌توانید با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

قیمت دیوار سبز

قیمت گرین وال به عوامل متعددی بستگی دارد. عواملی چون نوع گیاه به کار رفته در آن، سایز پنل گیاهی، قالب های به کار رفته در دیوار سبز نوع خاک مصرف شده، طبیعی یا مصنوعی بودن گیاهان و پوشش کامل یا نیمه کامل گیاه در آن می‌باشد. مجموعه گل چمن آریا سیستم قیمت دهی خود را بر مبنای پایین ترین قیمت دیوار سبز در بازار قرار داده است.

هزینه نگهداری نیز بر قیمت دیوار سبز تأثیر می‌گذارد و در هنگام قیمت دهی در نظر گرفته خواهد شد. هزینه‌های نگهداری آن عبارت‌اند از هزینه آبیاری و جایگزینی گیاهان، از بین بردن علف‌های هرز و سم پاشی آفات برای جلوگیری از بیماری گیاهان است. برای نگهداری از دیوار سبز، باید محل پروژه به‌طور منظم بازرسی شود و سیستم آبیاری و زهکشی مورد ارزیابی قرار گیرند.

برای آگاهی از شرایط اجرای دیوار سبز و هزینه طراحی دیوار سبز، میتوانید با کارشناسان شرکت گل چمن آریا تماس بگیرید تا به صورت کامل هزینه های اجرای یک دیوار سبز زیبا را برای شما توضیح دهند.

مزایای دیوار سبز چیست؟

رنگ سبز تنش‌های ذهنی را کاهش می‌دهد و دیوار سبز سبب شادابی و افزایش کارایی انسان می‌شود.این دیوار تنها گوشه‌ای از طبیعت را به نمایش می‌گذارد و سبب زیبایی محیط٫ خوش بینی٫ احساس مثبت و در نتیجه آرامش انسان خواهد شد. دیوار سبز در دکوراسیون داخلی میتواند به عنوان یک عنصر بسیار زیبا به شمار رود و خانه ی شما را چندین برابر زیباتر نشان دهد.

طی مطالعات اخیر ثابت شده است انسان هایی که دچار اختلالاتی همچون اضطراب٫ استرس و خشم هستند با قرار گرفتن در طبیعت می‌توانند تأثیر مثبتی در جهت رفع و یا کاهش اختلالات بکنند.  دیوار پوش سبز خستگی ذهنی را از بین می‌برد و احساس خوشایندی به انسان منتقل می‌کند.

دیوار سبز با تولید اکسیژن بسیار بالا در واحد سطح گیاه، به عنوان مرکز تولید اکسیژنی طبیعی به شمار میرود و در پاکیزگی و طراوت هوای محیط بسیار تاثیرگذار است.

انواع دیوار سبز

ساخت دیوار خزه ای یا همان گرین وال به دو دسته تقسیم می‌شود:

برخی از آنها بدون واسطه به دیوار متصل شده و بدون حائل از دیوار بالا می‌روند. البته باید توجه داشت برخی از گرین وال های داخلی به مصالح ساختمانی آسیب می رسانند و باعث جذب موریانه خواهند شد.

و نوع دیگر از دیوارپوش‌های سبز با استفاده از یک سازنده یا نگهدارنده به دیوار متصل می‌شوند.این گروه از دیوارهای سبز، به چند روش مختلف به دیوار اتصال دارند:

دیوار سبز پلاستیکی که توسط گلدان‌های پلاستیکی بر روی هم قرار می‌گیرد.

دیوار سبز موکتی و نمدی که در نمد و موکت ایجاد گلدان نمود و در سطح دیوار قرار می‌دهند و بر روی آن شروع به گل‌کاری می‌کنند و حتی می‌توان از انواع سبزیجات خوراکی نیز بهره برد.

دیوار سبز توری و آهنی نیز از انواع دیگر آن می‌باشد که گلدان ها در پایه های آهنی و توری قرار داده می‌شوند.

گرین وال مناسب چه مکان‌هایی است؟

ساخت دیوار سبز زنده یا دیوار سبز مصنوعی در دکوراسیون داخلی رستوران‌ها می‌تواند تأثیر بسزایی در فروش بیشتر و همچنین جذب مشتری داشته باشد. تجربه غذاخوردن در کنار یک گرین وال داخلی حتماً دلچسب خواهد بود.

 ایجاد گرین وال در محیط مرطوبی همچون حمام ایده‌ای نو و خاص خواهد بود و برای گیاهانی که به رطوبت زیاد نیاز دارند مناسب است. با به‌وجودآوردن دیوار سبز در آشپزخانه می‌توانید سبزی‌های موردعلاقه خودتان را بکارید. این عمل علاوه بر تأثیر بسزایی که در سلامت انسان دارد ابتکاری نو خواهد بود که در زیبایی دکوراسیون داخلی نیز تأثیر خواهد داشت.

بدون شک همه ما دوست داریم بعد از مشغله‌های کاری لذت خوردن شام فوق‌العاده را در کنار خانواده تجربه کنیم، با ساخت دیوارپوش سبز در اتاق نشیمن این آرامش را به خود هدیه دهید.امروزه اکثر خانه‌ها ساختمانی دارای تراس هستند. از این فرصت می‌توان بیشترین بهره را برد و به فکر ساخت یک دیوار سبز تراس عمودی در بالکن شد.  بالکن ها به دلیل ویژگی های مثبتی همچون نور و تهویه مناسب محیط مناسبی برای رشد گیاهان متنوع خواهند بود.

در محیط‌های اداری که چندان فضای آرامش بخشی ندارند، بیشترین چیزی که می‌تواند انگیزه‌ی کارمندان به داشتن خلاقیت و انرژی در کار را افزایش دهد و از استرس بکاهد و در نتیجه تمرکز را بالا ببرد نصب گرین وال خواهد بود.

گیاهان مناسب دیوار سبز

برای گلکاری روی دیوار از گیاهان متنوعی میتوان استفاده کرد. انواع گیاهان مناسب دیوار سبز و فضای سبز عمومی شامل:

گیاهان فصلی از جمله گل اطلسی، ایم پیشن، پریوش، نازرونده، ناز فرانسوی، ناز گوشتی و گلهای رونده

گل‌های دایمی : پتوس، پاپیتال، هدرا، لیزماکیا،اسکاندیس

گیاهان آپارتمانی: پتوس، اسکاندیس، هدرا ، آگلونما و گندمی یا سجافی، پیرومیا، پرتوس ابلق و سبز، گل‌های رنگی، گیاهان گل‌دار است.

گیاه خزه: به کمک گیاه خزه، می توانید دیوار سبز خزه ای درست کنید که زیبایی فراوانی به دکوراسیون خانه شما می افزاید.

گل یاسمن

 این گیاه اغلب برای دکوراسیون سالن‌های عروسی مورداستفاده قرار می‌گیرد وبه سمت بالا رشد می‌کند. گل‌های یاسمن عطر و بوی خاص و بسیار خوبی دارند. شما به‌راحتی می‌توانید از این گیاه در دیوارپوش سبز خود استفاده کنید.

اسکینانتوس

این گیاه یک‌گونه از گیاهان گلخانه‌ای مقاوم است. دارای برگ‌های سبز زنگ و جوانه‌های بلند قرمزرنگ که حدوداً در تمام طول سال گل می‌دهند و رشد می‌کنند، زیبایی این گیاه را دوچندان کرده است. این گیاه یک‌گونه بسیار مناسب برای گرین وال داخلی و بیرونی است؛ زیرا در تمامی شرایط آب‌وهوایی می‌تواند زندگی کند.

گل هوستا

از جمله گیاهان سخت و مقاوم با برگ‌های سبز و سفید است. این گیاه دارای 70 گونه مختلف است که در ساخت دیوارهای سرسبز به شما کمک خواهد کرد. بهتر است از هوستا در مرکز گرین وال استفاده شود؛ زیرا که رشد زیادی ندارد و زمانی که در مرکز قرار گیرد جلوه ویژه‌ای به دیوار خواهد بخشید.

کروتون

گیاهی است درختچه‌ای مانند با برگ‌های رنگارنگ که جذابیت دیوار سبز رنگی شما را چندبرابر می‌کند. ازآنجایی‌که رشد این گیاه به سمت بیرون است بهتر است در مرکز دیوار سبز قرار گیرد. کروتون گیاهی محبوب و مورد بسیار مناسبی برای استفاده درطراحی و اجرای دیوار سبز است.

گیاه مارانتا

یکی دیگر از گیاهان مناسب برای طراحی دیوار سبز گیاه مارانتا می‌باشد. این گیاه برای مناطق سردسیر و خنک بسیار مناسب است. مارانتا دارای برگ‌های گرد با گلبرگ‌های رنگی است که از جذابیت آن بسته شدن آن در تاریکی شب است. استفاده از مارانتا در کنار گیاهان دیگر منظره بسیار جذابی به وجود خواهد آورد.

پتوس

معروف ترین گیاه آپارتمانی پتوس است که دارای برگ های پهن و قلبی شکل است٫ می‌تواند به‌صورت دسته‌ای و یا رونده رشد کند. این گیاه به‌صورت آبشاری رو به پایین رشد می‌کند و بهتر است در لبه‌های بیرونی گرین وال کاشت شود. همچنین شما می‌توانید انواع مختلفی از پتوس را در کنار هم بکارید. قرار گرفتن انواع پتوس در کنار هم زیبایی منحصر به فردی ایجاد می‌کند.

نگهداری از دیوار سبز

بعد از انتخاب گیاهان مناسب برای رشد صحیح باید آنها را در دمای مناسب قرار دهید. میزان دما به گیاهان کاشته شده شما مربوط می‌باشد و بین ۵ تا ۳۰ درجه متغیر است.

بهتر است در دیوار سبز از گیاهانی متناسب با محیط جغرافیایی و آب هوای منطقه ای که در آن زندگی می‌کنید استفاده شود. انتخاب خاک مناسب در رشد گیاهان کاشته شده اهمیت فراوانی دارد و به نوع آن گیاهان بستگی دارد.

در دیوارسبزها نگهداری گیاهان خود معضل بسیار بزرگ بوده و هست و حتما باید آبیاری آن‌ها اتوماتیک باشند (آبیاری قطره‌ای اتوماتیک) استفاده کرد و خود نیز دارای روش‌های مختلفی در این زمینه است. آبیاری این دیوارهای سبز کاملا به صورت اتوماتیک بوده و نیاز به کنترل شما ندارند.

دیوار سبز طبیعی

طراحی و اجرای گرین وال، یکی از بهترین روش ها برای داشتن گوشه ای از طبیعت زیبا در خانه است، زیرا گرین وال علاوه بر پاکسازی هوای خانه و معطر کردن اتاق، میتواند بعنوان دیواری جداکننده که بخش های مختلف را از یکدیگر جدا میکند بهره برد.

 باید توجه داشت گیاهان دیوار سبز بر اساس آب و هوا منطقه مورد نظر انتخاب میشوند.

یکی از پیشنهادات خوب برای دیوار سبز با سایز کوچک، استفاده از دیوار سبز خزه ای است که می توانید طرح های مختلف و زیبایی را به کمک خزه در خانه ی خود اجرا کنید.

تجهیزات دیوار سبز

لوازم و تجهیزات دیوار سبز، از یک پنل نگهدارنده تشکیل‌شده که می‌تواند فلزی و پلاستیکی باشد و پیچ و پرچ و گلدان که جنس گلدان‌ها در دیواره سبز پلاستیک می‌باشد که منظم بر روی یکدیگر قرار دارند و فاصله قرارگیری گلدان‌ها در سیستم دیوار سبز بستگی به نوع طراحی دارد.

برای گلکاری روی دیوار می‌توان از گیاهان رونده باغچه‌ای برای بیرون و یا گل‌های فصلی برای حیاط و منزل استفاده نمود ولی برای دیوار سبز برای آپارتمان یا در طراحی دکوراسیون داخلی از نوع دیوار سبز پلاستیکی یا فایبرگلاس با گلدان پلاستیکی جهت کاشت و استفاده گیاهان آپارتمانی بهره برد و بسیار زیبا خواهد بود.

 از این روش برای زنده کردن دیوارهای دفترهای مختلف مهندسی، محل کار، آپارتمان، لابی ورودی ساختمان‌ها و کنار شومینه می‌توان استفاده نمود.

خاک دیوار سبز

برای گل‌کاری دیوار سبز حتما از خاک قوی و سبک مانند پیت ماس و خاک برگ و کود ورمی کمپوست باید مخلوط نمود و به کار برد.

نمونه اجرای دیوار سبز

آبیاری دیوار سبز

 در آبیاری سیستم دیوار سبز حتما باید از سیستم آبیاری قطره‌ای اتوماتیک بکار رود چون آبیاری گل‌های دیوار سبز بسیار کار وقت‌گیر و مشکلی بوده بنابراین در آبیاری قطره‌ای کل محوطه دیوار سبز در زمان‌های مشخص با توجه به گیاهان موجود در آن تنظیم می‌گردد و ما در نگهداری به مشکل بر نخواهیم خورد و روزبه‌روز جلوه بیشتری به خود می‌گیرد و زیبایی دوچندان می‌شود.

 برای دیوارهای مختلف دیوار سبز فضای سبز عمودی متفاوتی می‌توان طراحی نمود و نمونه این دیوارها ایجاد گلدان یا باکس پلاستیکی بر روی دیوار یا گلدان سیمانی و باکس بتنی و حتی باکس‌های چوبی و باکس‌های آهنی و گلدان‌های آویز بر روی دیوار بهره برد که طراحی و اجرای هرکدام از آن‌ها بستگی به دیزاین و طراحی ما دارد و سبک طراحی در این زمینه بسیار کاربرد دارد.

 مثلاً برای دیوارهای سنتی حتما باید از چوب و سنگ برای طراحی دیوار سبز به کار برد و برای دیوار مدرن و جدید کلاسیک از سبک گلدان‌های پلاستیکی استفاده می‌شود. در این روش برای هر مترمربع از فضا بین ۱۲ الی ۲۴ گلدان به کار می‌رود. اگر بخواهیم دیوار سبز خیلی پرپشت داشته باشیم، نیاز به ۲۴ گلدان در هر مترمربع داریم .گل‌کاری این نوع گلدان تودرتومی‌باشد که بسیار زیبا و عالی خواهد بود و فقط هزینه آن بالا خواهد بود.

نحوه اجرای دیوار سبز

اولین نکته مهم در باره نحوه اجرای دیوار سبز انتخاب مکان مناسب می‌باشد. مکان مورد نظر شما باید بتواند وزن گرین وال را تحمل کند. سعی کنید ضخامت دیوار سبز در حد معمول باشد. اینکه چه مقدار آن مکان نور می‌گیرد نیز در روند رشد گیاهان تاثیر گذار خواهد بود.

بعد از انتخاب مکان مناسب میزان ابعاد دلخواه خود را انتخاب کنید. بهتر است برای ساخت دیوار سبز از قاب های ساخته شده از چوب٫ مواد قابل بازیافت و یا فلزهای نمد پوش شده استفاده نمایید.

بهتر است دیوار سبز در محیطی با گردش هوای مناسب ساخته شود. به منبع آب و زیر سازی دیوار سبز بصورت اسکلتی توجه شود.

خاک مورد نیاز متناسب با نوع گیاهان کاشته شده تهیه شود و برای ایجاد سطح مناسب می‌توانید نرده ها را بصورت افقی نصب کنید.

برای راه اندازی سیستم آبیاری باید منبعی جهت ذخیره سازی در نظر گرفته شود زیرا ممکن است در مواقعی آب شهری قطع شده و لازم باشد از طریق منبع آبرسانی انجام گیرد. دیوار سبز هیدروپونیک دیوار پوشی است که نیاز به خاک ندارد و گیاهان آن در محیط های اسفنجی و یا آب رشد می‌کنند. قیمت دیوار سبز هیدروپونیک نسبت به سایر آنها گران تر است زیرا تجهیزات آن پیشرفته تر می‌باشد.

برای نورپردازی دیوار سبز میتوان از طریق لامپ ها نور موردنیاز دیوار سبز را تامین کرد٫ اما باید دانست برخی از لامپ ها با داشتن نور قرمز و مادون قرمز سبب آسیب به گیاهان خواهند شد. بهترین نور برای رشد گیاهان تلفیقی از نور های آبی و قرمز است٫ تا گیاه بتواند به راحتی عمل فتوسنتز را انجام دهد.

هدف اصلی نورپردازی دیوار سبز نیز همین است تا در مواقعی که نور کافی در دسترس نیست از این طریق بتوان کمبود نور را جبران کرد.

نصب دیوار سبز زنده

چنانچه قصد طراحی و اجرای دیوار سبز را دارید تیم گل چمن آریا با ارائه بهترین خدمات می تواند در خدمت شما باشد. شرکت گل چمن آریا با سابقه چندین دهه در تولید دیوارسبز طبیعی، آماده ی طراحی دیوار سبز برای منازل شما می‌باشد.

قیمت گرین وال به عوامل متعددی بستگی دارد. عواملی چون نوع گیاه به کار رفته در آن، سایز پنل گیاهی، قالب های به کار رفته در دیوار سبز نوع خاک مصرف شده، طبیعی یا مصنوعی بودن گیاهان و پوشش کامل یا نیمه کامل گیاه در آن می‌باشد. مجموعه گل چمن آریا سیستم قیمت دهی خود را بر مبنای پایین ترین قیمت دیوار سبز در بازار قرار داده است.

با توجه ب اینکه گیاهان مورد استفاده در دیوار سبز به صورت آماده خریداری میشود، برای اجرای دیوار سبز زمان زیادی گرفته نخواهد شد و صرف چند روز دیوار سبز شما آماده خواهد شد.

شرکت گل چمن آریا با چندین دهه سابقه، آماده ی همکاری با شما در تمامی شهرهای ایران است. جهت ثبت سفارش با شماره ی 09121906282 تماس حاصل فرمایید.

قیمت و اجرای دیوار سبز

جهت پشتیبانی سفارش دیوار سبز به همراه نصب و اجرا توسط تیم تخصصی گل چمن آریا با ما تماس بگیرید.

1 دیدگاه دربارهٔ «طراحی و اجرای دیوار سبز (نمونه کار + قیمت 1403)»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *