آب بندی با فایبرگلاس(Fiberglass)

فایبرگلاس نیز شاخه‌ای آب‌بندی به شمار می‌رود. در بحث آب‌بندی در محوطه‌های روف گاردن، پشت‌بام، بام منازل و خانه و سطح گلدان و فلاور باکس‌ها صورت می‌پذیرد و در سطح استخر و آب‌نما، آب‌بندی مبحث بسیار مهمی می‌باشد و به روش‌های مختلف انجام پذیرد. مواد آب‌بندی شامل ایزوگام و قیرگونی و مواد نانو پلاست و رزین آکریلیک می‌باشد که به‌اختصار توضیح داده خواهد شد.

برای آب‌بندی استخر، بستگی به نوع مصالح به‌کاررفته در آن می‌باشد اگر استخر  با آجر ساخته‌شده باشد بهترین مواد برای آب‌بندی آن، ایزوگام و قیرگونی می‌توان استفاده نمود. دراین‌صورت باید به‌صورت چندین لایه روی‌هم استفاده شود و حتما بر آن محافظ استفاده شود. برای محافظ می‌توان از توری و سیمان بهره برد و اگر استخر از بتن ساخته‌شده باشد بهترین روش آب‌بندی، استفاده از مواد نانو پلاستیک و فایبرگلاس می‌باشد.

فایبرگلاس نوعی آب‌بندی به شمار می‌رود که  ماندگاری فایبرگلاس بالای ۵۰ سال می‌باشد. در بحث ایزولاسیون استخر و روف گاردن و فضای سبز پشت‌بام، ماندگاری مهم‌ترین و اصلی ترین مسئله می‌باشد و دراین‌میان ماندگاری ایزوگام حدود 5 ‌تا ۱۰ سال می‌باشد و ماندگاری قیرگونی (بستگی به نوع اجرای آن دارد) بین ۲۰ تا ۵۰ سال می‌باشد و مواد نانو پلاست ماندگاری بین ۱۰ الی ۲۰ سال را دارد ولی ماندگاری فایبرگلاس حدود ۵۰ سال به بالا می‌باشد. بنابراین بهترین روش ایزوله کردن و آب‌بندی سطوح در ساختمان استفاده از فایبرگلاس می‌باشد ولی به‌علت گران بودن آن، کمتر مورد توجه مهندسان ساختمان قرار می‌گیرد.

فایبرگلس

فایبرگلاس خود دارای انواع مختلف می‌باشد:

۱- فایبرگلاس سطح یک: که در این نوع فایبرگلاس مواد رزین با خاک سفید مخلوط شده و اجرا می‌شود که ماندگاری پایینی دارد و احتمال ترک‌ خوردگی در سطح فایبرگلاس را دارد.

۲- فایبرگلاس سطح دو: فایبرگلاس با رزین معمولی و الیاف معمولی اجرا می‌گردد که ماندگاری متوسط دارد.

۳- فایبرگلاس سطح سه: این نوع فایبرگلاس با رزین ایزو اوپوکسی مرغوب و الیاف ضخیم و ۲ لایه روی‌هم اجرا می‌گردد که مقاومت آن در مترمربع حدود بتن را دارد و بسیار در مقابل عوامل محیطی و فیزیکی مقاوم می‌باشد.

مواد فایبرگلاس تشکیل‌یافته از : 1- انواع مواد رزین ها، 2- الیاف پشم‌شیشه 3- هادنرها مانند (پراکسید+ کبالت) و استایل استون واپوکسی و تینر۲۰ هزار مخلوط می‌گردد و زمانی ترکیب آماده‌شده باشد، باید بلافاصله اجرا شود چون سریع شروع به خشک شدن می‌کند ولی اگر در زمستان اجرا شود حتما باید مواد آن گرم شود و یا روان گردد و اجرا کردن آن نیاز به تخصص دارد و حتما پیشنهاد می‌گردد توسط افراد حرفه‌ای انجام پذیرد.

برای آب‌بندی با مواد نانو پلاست که جدیدا مد شده و بسیار خوب می‌باشد یا باید مواد را به‌صورت آماده خریداری نمود و به‌صورت خالص اجرا نمود که هر کدام از این مواد روش اجرای خود را دارند و یا این‌که می‌توانید این مواد را مانند رزین و یا غیره را با الیاف و سیمان و سیلیس و آب مخلوط کرده و بر روی سطوح مورد نظر کشیده شود و بهتر است به‌صورت دولایه استفاده شود. بعد از خشک شدن سطح را کاملا آب‌بندی خواهد نمود و مقاومت بسیار زیادی دارد.

تذکر: آب‌بندی برای استخر و آب‌نما و پشت‌بام سبز و روف گاردن؛ اصلا از ایزوگام بهتر است استفاده نشود. خود در معرض آب قرار دارد و مسئله انقباض و انبساط باعث ترک‌خوردگی آن خواهد شد ولی برای ایزوله کردن سطوح داخل باکس‌های گل‌کاری بلامانع می‌باشد و مشکلی ندارد. پیشنهاد ما برای آب‌بندی سطوح استخر و آب‌انبار و باغچه‌های پشت‌بام و آب‌نما، بهترین روش استفاده از فایبرگلاس بوده و در مرحله دوم استفاده از مواد نانو پلاست می‌باشد. استفاده از ایزوگام به‌هیچ ‌وجه صلاح نیست.

بهترین روش ایزولاسیون پشت‌بام، فضای سبز بام (روف گاردن) استفاده از فایبرگلاس و یا مواد نانو پلاست رزین می‌باشد که باید توسط افراد متخصص در این بخش اجرا شود مانند شرکت گل چمن آریا.

بهترین راه آب‌بندی و ایزوله کردن آب‌نما در مناطق حیاط خانه و منزل استفاده از مواد نانو پلاست و برای آب‌نما در داخل آپارتمان استفاده از فایبرگلاس می‌باشد.

بهترین روش آب‌بندی سطح استخر، استفاده از فایبرگلاس ها و فایبرگلاس اول و مطمئن‌ترین راه در مرحله دوم استفاده از مواد نانو پلاست به ‌همراه سیمان و الیاف می‌باشد که بسیار مقاوم می‌باشد.

پس روش آب‌بندی و ایزولاسیون و ایزوله کردن سطوح در بخش فلاور باکس‌های سطح پشت‌بام و باغچه‌های پشت‌بام و انواع استخرهای شنا و کشاورزی و آب‌نماها وجود دارد. روش اول و بهترین و مطمئن‌ترین روش استفاده از فایبرگلاس روش دوم ایزولاسیون استفاده از مواد نانو پلاست رزین به همراه سیمان می‌باشند.

روش سوم قیرگونی کردن سطوح به به‌صورت ۲ لایه و استفاده از قیر مرغوب قیر نرم و قیر سفت به همراه گونی برای سطوح که در این روش حتما نیاز به محافظ روی قیر دارد. بخش ایزولاسیون و آب‌بندی سطوح مختلف شرکت گل چمن آریا دارای حرفه‌ای‌ترین بخش در این زمینه را دارد. شما هم‌وطنان عزیز می‌توانید تماس بگیرید.