سیستم آبیاری روف گاردن

سیستم آبیاری روف گاردن

نحوه اجرای سیستم آبیاری روف گاردن به صورت کامل به نوع طراحی روف گاردن، نوع گل‌ و گیاه و نوع چمن کاری روف گاردن بستگی دارد. سیستم آبیاری روف گاردن در کل به دو صورت اجرا می‌شود: سیستم آبیاری قطره‌ای که بیشتر برای گل‌ها و درختان و گیاهان مورد استفاده دارد و سیستم آبیاری بارانی که مخصوص آبیاری چمن است. البته روش سومی هم وجود دارد که بیشتر در کشورهای‌ پیشرفته مورد استفاده قرار میگیرد و سیستم تراوا می‌باشد. در سیستم تراوا آبیاری از زیر و داخل خاک توسط لوله‌های مشبک صورت می‌پذیرد. در ادامه به صورت کامل به بررسی انواع روش های آبیاری روف گاردن میپردازیم.

سیستم آبیاری روف گاردن
سیستم آبیاری روف گاردن

آبیاری اتوماتیک روف گاردن:

چون بام سبز پوشیده از گل‌ها و گیاهان مختلف بوده لذا برای نگهداری این گیاهان بطور روزانه نیاز به آبیاری داریم. برای آبیاری گیاهان دو روش وجود دارد. روش اول آبیاری دستی است که باید به‌طور مرتب انجام شود و بسیار مشکل‌ساز خواهد بود. در روش دوم توسط یک سیستم لوله‌کشی، قطره‌چکان و آب‌پاش، آبیاری روف گاردن انجام می‌گیرد.
همچنین آبیاری اتوماتیک بام سبز به روش انجام میگیرد. آبیاری بدون برق و یا آبیاری با اتصال به برق. آبیاری روف گاردن بدون دخالت انسان و به‌صورت اتوماتیک توسط دستگاه آبیاری مرتب و منظم انجام خواهد شد فقط دراین‌میان نیاز به اطلاعات آبی گیاهان داریم. برای گیاهان مختلف قطره‌چکان ها با دبی‌های متفاوت باید بکار ببریم و تعریف کنیم چراکه نیاز آبی گیاهان با هم متفاوت خواهد بود و موقع کاشت گیاهان هم باید دقت داشته باشید که نیاز آبی آن‌ها تقریبا یکسان باشد مثلا گل کاکتوس را به‌صورت مخلوط با گل‌های دیگر نکاریم. تمامی دستگاه‌های آبیاری به‌صورت دیجیتال بوده و قابلیت برنامه‌ریزی دارند بنابراین می‌توانیم برنامه سه ‌ماهه فصلی آبیاری برای دستگاه تنظیم کنیم. آبیاری گل و گیاهان در تمامی چمن و درختان به‌صورت منظم و مرتب در طول شبانه‌روز انجام می‌پذیرد.

 

آبیاری اتوماتیک روف گاردن
آبیاری اتوماتیک روف گاردن

زمان مناسب برای آبیاری گیاهان روف گاردن:

بهترین زمان آبیاری گیاهان روف گاردن در طول شبانه‌روز در ساعات خنک روز که تبخیر کمترین میزان را دارد انجام می‌گیرد لذا در فصل تابستان و پیک گرما بهترین زمان آبیاری صبح زود و یا آخر روز خواهد بود. لذا در فصول گرم سال آبیاری در دو نوبت صبح و عصر انجام می‌شود و در فصل سرد سال سیستم آبیاری روف گاردن بهتر است در ساعات گرم روز یا وسط روز آبیاری شود پس در نتیجه زمان آبیاری برای ساعات گرم سال تعریف می گردد چون در فصل زمستان آبیاری بسیار کم خواهد بود شاید در طول هفته یک یا دو بار نیاز به آبیاری باشد.
درفصول پاییز و بهار آبیاری در طول هفته نهایت چندین‌بار خواهد بود و چون هوا خنک بوده و لذا تبخیر کم است زمان آبیاری در وسط روز انجام شود مشکلی نخواهد داشت فقط باید دقت کنیم در تابستان وقتی‌که هوا گرم است گیاهان را در ساعت گرم روز یا وسط روز آبیاری نکنید چون موجب آفتاب‌سوختگی برای برگ آن‌ها خواهد شد و به‌اصطلاح باعث گرمازدگی گیاهان خواهد شد. پس بهترین زمان آبیاری صبح‌ها بین ساعت 5 الی 8 صبح خواهد بود و عصرها بین ساعت 6 الی 9 شب بهترین ساعات آبیاری گل‌ها و گیاهان می‌باشد.

 

زمان مناسب برای آبیاری گیاهان روف گاردن
زمان مناسب برای آبیاری گیاهان روف گاردن

فیلتراسیون آبیاری روف گاردن

با توجه به این‌که آبیاری روف گاردن بیشتر از سیستم آبیاری روف گاردن قطره‌ای یا آبیاری مه پاش خواهد بود لذا برای جلوگیری از رسوب یا گرفتگی سر نازل‌ها بهتر است قبل از دستگاه اتوماتیک کننده، سیستم فیلتراسیون قرار دهیم و املاح آب را تا حد نیم میکرون بگیریم. برای این منظور می‌توانیم از مخزن‌های فیلتر مختلف که در بازار موجود است استفاده کنیم و قیمت و سایز این فیلتر آب متفاوت بوده و بسته به نیاز تهیه نماییم.

سیستم آبیاری قطره‌ای روف گاردن:

این سیستم شامل لوله‌های اصلی در حدود یک اینچ ، لوله 3 و لوله 2 پلی‌اتیلن، لوله‌های فرعی 16‌میلیمتری و یک لوله سفید پلاستیکی است و شیر انشعاب اول خط‌های فرعی نصب می‌گردد سپس قطره‌چکان ها بر روی لوله های فرعی نصب می‌گردد. قطره چکان ها دارای انواع بسیار مختلف و متفاوت می‌باشد. از قطره‌چکان های با سایز 2 لیتری، 4 لیتری و 8 لیتری میتوان استفاده نمود. پیشنهاد می‌شود از 2 لیتری و 4 لیتری در روف گاردن استفاده شود. بعضی از این قطره‌چکان ها عموما خارجی می‌باشد و به نام قطره‌چکان خودکار یا قطره‌چکان اتوماتیک معروف است و بهتر است از این نوع استفاده شود و اصلا صلاح نیست که از قطره‌چکان های معمولی بدون فیلتر استفاده شود چون تنظیم این نوع قطره‌چکان ها بسیار مشکل می‌باشد و مقدار دبی آب دهی آن‌ها یکسان نیست و کم‌وزیاد بوده و مشکل‌ساز می‌باشد. بنابراین قطره‌چکان 2 لیتری اتو خودکار فیلتردار بهترین گزینه برای آبیاری گل‌ها و گیاه و درختان روف گاردن می‌باشد.

 

آبیاری دستی روف گاردن
آبیاری دستی روف گاردن

آبیاری چمن روف گاردن:

برای آبیاری چمن در پشت‌بام روف گاردن و بام سبز بهترین روش آبیاری سیستم میکرو جت می‌باشد. برای آبیاری چمن و گیاهان و گل‌های کوتاه در روف گاردن گسترده که در سطح پشت‌بام باغچه‌ها ایجاد می‌شود، بهترین روش استفاده از سیستم آبیاری میکرو جت، آبیاری مه پاش می‌باشد. در این نوع سیستم به‌جای آب‌پاش یا اسپنگلر از مه پاش که آب را به‌صورت پودری بر روی گیاهان می‌پاشد استفاده می‌شود. در این روش لوله‌های اصلی نصب می‌شود و بر روی لوله‌های اصلی لوله‌های فرعی مانند لوله 6 میلی‌متری بنام لوله ماکارونی نصب‌شده و بر روی این لوله‌ها از مه پاش و یا نازل میکرو جت استفاده می‌شود که پخش آب به‌صورت پودری و مه صورت میگیرد.

 

آبیاری چمن روف گاردن
آبیاری چمن روف گاردن

سیستم تایمر یا دستگاه اتوماتیک کننده روف گاردن:

آبیاری روف گاردن توسط دستگاه ها می‌تواند به‌صورت نیمه اتوماتیک و اتوماتیک کنترل شود. این نوع دستگاه‌ها دو نوع می‌باشند: تایمر برقی و تایمر باطری‌دار. تایمر برقی برای روف گاردن بزرگ و گسترده و برای سطوح بالای 200 مترمربع مورد استفاده قرار دارند ولی تایمر باطری‌دار عموما برای فضاهای روف گاردن کمتر از 200 مترمربع استفاده می‌شود . این نوع تایمر ها در بازار با مارک‌های مختلف و قیمت‌های متفاوت موجود هست ولی پیشنهاد می‌گردد بر حسب تجربه شخصی از دستگاه تایمر آبیاری خوب اصلی استفاده شود.
این دستگاه‌ها قابل‌برنامه‌ریزی بوده و به دو نوع آنالوگ و دیجیتال موجود است. نوع دیجیتالی آن قابل برنامه‌ریزی می‌باشند و بهتر است در تابستان برنامه آبیاری در محیط روف گاردن در شب و ساعات خنک روز انجام شود تا باعث شوک حاصل از آبیاری و سوختگی برگ گیاهان نشود.

تذکر:

چون این دستگاه‌ها از جنس پلاستیک بوده‌است لذا حتما در زمستان و زمان یخ‌بندان، دستگاه قطع شود و یا دستگاه را از راه خود باز کنیم و اگر آب با فشار داخل دستگاه موجود باشد و دستگاه یخ بزند؛ حتما دستگاه ترک‌خورده و خراب خواهد شد. عموما این دستگاه‌ها قابل تعمیر نیستند.

 

آبیاری قطره‌ای روف گاردن
آبیاری قطره‌ای روف گاردن

بهترین روش آبیاری روف گاردن

پس نتیجه می‌گیریم بهترین روش طراحی آبیاری روف گاردن در مرحله اول آبیاری قطره‌ای توسط قطره‌چکان های خارجی و یا ایرانی خودکار و اوتو تنظیم می‌باشد تا مشکل کم‌آبی و پرآبی در مسیر آبیاری نداشته باشیم و بهترین سایز قطره‌چکان 2 لیتر می‌باشد و بهترین روش برای آبیاری از روش طراحی مه پاش یا میکرو جت می‌باشد که هم مقدار آبیاری قابل‌کنترل است و هم پخش آبیاری به‌صورت پودری انجام می‌گیرد. دراین‌میان بهترین روش استفاده از آبیاری اتوماتیک توسط دستگاه تایمر آبیاری باطری‌دار است. بنابراین مهمترین دستگاه تایمر باطری‌دار استفاده از دستگاه دیجیتالی می‌باشد که این نوع دستگاه‌ها قابل برنامه‌ریزی آبیاری می‌باشند.
بهترین لوله‌های آبیاری در سیستم آبیاری روف گاردن استفاده از لوله پلی‌اتیلن و لوله پلاستیکی یا لوله سفید می‌باشند و شیر انشعاب حتما در اول خطوط آبیاری قطره‌ای نصب شود. در صورت هر گونه سوال میتوانید از مشاوره‌ای رایگان با کارشناسان شرکت گل چمن آریا داشته باشید. برای مشاوره رایگان میتوانید با شماره 09121906282 تماس حاصل فرمائید.

مزایای آبیاری روف گاردن:

 • پخش یکنواخت آب در محیط روف گاردن و اطراف گل‌ها
 • مصرفه بهینه آب و صرفه جویی در مصرف آب
 • جلوگیری از هزینه اضافه کارگری برای آبیاری
 • صرفه‌جویی در وقت و زمان آبیاری
 • نداشتن نگرانی از خشک شدن گیاهان
 • زمان‌بندی نمودن سیستم آبیاری برای ساعات خنک شبانه‌روز
 • تنظیم مقدار آبیاری برای گیاهان مختلف در محوطه روف گاردن

معایب آبیاری روف گاردن

 • استفاده از لوازم و دستگاه آبیاری و قطره‌چکان و سیستم مه پاش خوب و عالی در سطح روف گاردن
 • استفاده از دستگاه تایمر باطری دار اصل برای اتوماتیک کردن سیستم آبیاری روف گاردن
 • مراقبت از سیستم آبیاری در فصل زمستان برای جلوگیری از ترکیدن دستگاه آبیاری
 • استفاده از قطره‌چکان های مرغوب و خودکار و اتو تنظیم برای آبیاری روف گاردن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن