آبیاری زمین چمن (آموزش کامل)

گیاه چمن به علت ویژگی های منحصر به فرد خود، جلوۀ بی نظیری به محوطه شما می دهد. برای نگهداری چمن و شاداب نگه داشتن همیشگی این گیاه به آبیاری بالا و برنامه ریزی شده ای نیاز است. البته گونه هایی از چمن طبیعی وجود دارند که به نیاز کمتری به آبیاری دارند. برای داشتن یک چمن شاداب و سالم، برنامه ریزی برای آبیاری منظم یکی از نکات مهم شمار می رود.

برای داشتن چمن شاداب، دانستن این که چمن در چه زمانی، و چه مقدار به آبیاری نیاز دارد، اهمیت زیادی دارد. در این مطلب به معرفی انواع روش های آبیاری چمن و نکات مهم برای آبیاری چمن طبیعی می‌پردازیم.

آبیاری اولیه چمن

آبیاری اولیه چمن، کاری بسیار مهم می‌باشد و باید آب با رعایت اصول چمنکاری و به صورت پودری با احتیاط کامل به گیاه داده شود. زیرا استحکام بذر کم بوده و در صورت رعایت نکردن اصول آبیاری، بذر چمن در یکجا جمع می‌شود و زمین چمن به اصطلاح کچل خواهد شد. آبیاری چمن به آب‌وهوای منطقه شما و به فصل نیز بستگی دارد. عموما روزانه بین دو الی چهار بار آبیاری باید انجام شود.در مواقع بارندگی نیاز به آبیاری ندارد.

آبیاری اتوماتیک چمن

به علت اینکه آبیاری چمن هزینه بر و زمان‌بر می‌باشد، درکل دنیا سعی بر این بوده که برای آبیاری چمن روش های جدیدی ابداع شود.

و بهترین روش آبیاری چمن به سه روش زیر می‌باشد.

اول روش آبیاری، آبیاری بارانی است که این روش قدیمی‌ترین روش آبیاری بعد از آبیاری دستی شلنگی می‌باشد. در این روش قبل ‌از کاشت چمن و بعد از مرحله خاک‌ریزی چمن، اقدام به لوله‌کشی توسط لوله‌های پلی‌اتیلن می‌کنند و بر روی این لوله‌ها جاهایی برای گذاشتن آب‌پاش یا اسپنگلر می‌کنند و توسط کمربند و رایزر انجام می‌گیرد.

فواصل آب‌پاشی آب‌پاش ها بستگی به فشار و دبی آب دارد و طول پاشش آب‌پاش ها نیز محاسبه می‌گردد. به صورت معمول طول پاشش آب‌پاش بین 2 الی 60 متر می‌باشد.

روش جدید آبیاری چمن در اصول چمنکاری، استفاده از لوله‌های تراوا می‌باشد که این لوله‌ها از زیر چمن عبور می‌کند و آب از این لوله‌ها به بیرون و به محوطه ریشه چمن تراوش می‌کند. این روش کمترین میزان مصرف آب را دارد.

روش بعدی ایجاد سیستم آبیاری از زیر زمین چمن بوده و توسط سیستم‌های مه ساز آب را به‌صورت بخار سرد از زیر بافت خاک چمن عبور می‌دهند. این روش بسیار عالی و تکنیکی بوده و بیشتر برای زمین‌های ورزشی از جمله چمن‌های فوتبال مقرون به صرفه می‌باشد؛ چون روش بسیار گران‌قیمتی می‌باشد.

برای آبیاری زمین چمن به چقدر آب نیاز داریم؟

نیاز آبی چمن به آب‌وهوای منطقه بستگی دارد. بنابراین نیاز آبی هر مترمربع چمن در هوای سرد زمستان حدود 2 لیتر روزانه است و در پیک گرما حدود 10 لیتر در روز به آب نیاز دارد. لذا متوسط مورد نیاز برای آبیاری چمن به‌طور متوسط روزانه حدود 8 لیتر در 24 ساعت برآورد می‌گردد.

بهترین زمان آبیاری چمن

برای آبیاری چمن پیش از ساعت 10 بهترین زمان است. هنگامی که زودهنگام آبیاری را انجام دهیم، به چمن زمان می دهیم تا آب را جذب کند و این آب را با اتلاف بسیار کمی به ریشه ها بفرستد. همچنین تیغه های چمن با آب پر می شوند و چمن بهتر میتواند گرمای روز را تحمل کند. پس در نتیجه از آبیاری چمن در اواسط روز حتما خودداری کنید زیرا آب به سرعت تبخیر می‌شود.

برای اجرای چمن طبیعی، ساخت چمن طبیعی و ساخت چمن مصنوعی میتوانید با کارشناسان شرکت گل چمن آریا با شماره 09121906282 تماس حاصل فرمائید. شرکت گل چمن آریا با چندین سال تجربه ی اجرای چمن طبیعی آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن