نگهداری از فضای سبز

اصول نگهداری فضای سبز

اصول نگهداری فضای سبزخانگی تقسیم‌ بندی می‌شود به اصول نگهداری گیاهان فضای سبز ویلا،فضای سبز شهری و فضای سبز خانگی یا حیاط که هر کدام از این فضاها دارای شرایط نگهداری مخصوص به خود است که به‌اختصار توضیح داده می‌شود.

اصول نگهداری فضای سبز خانگی:

در محوطه ویلا اصول نگهداری به چمن و گیاهان اختصاص دارد و عموما توسط یک نفر به‌عنوان سرایدار یا باغبان این کار صورت می‌گیرد و فرد موردنظر حتما باید حداقل اطلاعات باغبانی و آشنایی با گل‌ وگیاه را داشته باشد و خود شما حتما باید اسم گل و گیاهان محوطه خود را بلد باشید که این خود در امر نگهداری کمک شایانی می‌کند.

شرایط عمومی اصول نگهداری فضای سبز ویلاپرورش گیاهان تزئینی باغچه ای فضای سبز به عواملی مختلفی بستگی دارد اولا باید بدانیم چه نوع چمنی وگیاهانی داریم ایا کم اب اند یا پر آب و نوع بافت خاک باغجه خاک سبک یا سنگین وعواملی که مختصر توضیحات داده خواهد شدنگهداری فضای سبز ویلا به عوامل زیادی دارد از مهم ترین آنها:

1-نور 2- دما 3- رطوبت 4- آبیاری 5-خاک 6- کود دهی با کود های ترکیبی وآلی حیوانی 7-سم پاشی 8- هرس های مختلف سبز و خشک

نگهداری از فضای سبز

نگهداری زمستانی و نگهداری تابستانی

نگهداری دراصل از فصل زمستان شروع می‌گردد بعضی از اواسط پاییز اقدامات اولیه که شامل هرس درختان و فرم دهی گیاهان می‌باشد انجام می‌پذیرد و بعدا کود دهی زمستانه که شامل کود حیوانی پوسیده یا ورمی کمپوست به‌ همراه کود فسفات و کلسیم می‌باشد را با هم ترکیب کرده و به درختان و گل‌ها به مقدار معین داده می‌شود. چون این کودها حدود چهار ماه زمان برای تجزیه و جذب توسط گیاهان را لازم دارد.

سم‌پاشی زمستانه

که شامل انواع سموم کلروره و روغن می‌باشند یعنی مخلوط سم به ‌اضافه روغن ترکیب کرده و به درخت‌ها پاشیده می‌شود و این سم‌پاشی باعث از بین رفتن تخم و لاروحشرات می‌گردد و بنابراین در بهار و تابستان حدود 50% خود از وجود حشرات پاک می‌شود و مناطقهرس شده درختان حتما باید با چسب باغبانی پوشانده شود تا هوا وارد تنه درختان نشود که باعثخشک شدن آن‌ها خواهد شد.

تذکر: در نگهداری فضای سبز ویلا این‌که هرس گیاهان سرسبز مانندکاج و سرو در زمستان به‌هیچ‌ وجه باید صورت گیرد چون محل زخم آن‌ها بسته نمی‌شود و در سرمای زمستان باز می‌ماند و باعث خشک شدن این‌گونه درختان خواهد شد.

اهمیت نور در نگهداری از فضای سبز

نور به سه علت شدت نور، کیفیت نور، طول مدت تابش نور در نگهداری و حفظ طراوت گیاهان بسیار تاثیرگذار است.

طرح فضای سبز حیاط

اهمیت دما نگهداری فضای سبزخانگی

دما تأثیر مستقیم در فتوسنتز، گل دهی ، جلوگیری از ریزش گلها، ایجاد رکود در گیاهان ، نقش دارد. محدوده دمایی مناسب برای رشد یک گیاه (دمایی است که در آن فتوسنتز و تنفس در بهترین شرایط انجام شود)

نگهداری از فضای سبز

نگهداری در تابستان

که از اول بهار شروع می‌شود با یک سم‌پاشی اولیه در اردیبهشت‌ ماه شروع ‌شده و تا آخر خرداد ماه حتما از کود بهاره یا کود اوره برای رشد بهتر گیاهان استفاده شود. دراین ‌میان برای چمن از کود اوره استفاده شود بهتر خواهد بود.

نگهداری چمن در فضای سبز شهری و خانگی

یک جزء جدایی ناپذیر در اجرای فضای سبز، اجرای چمن و چمن کاری است. در نگهداری چمن در تمامی محل‌ها به‌صورت تقریبا یکسان انجام می‌پذیرد بدین‌معنا که چمن که دارای انواع مختلف سایه‌پسند و آستان آفتاب پسند می‌باشد و انواع مختلفی دارد. چمن گرمسیری، چمن سردسیری که تقریبا نگهداری آن‌ها یکسان می‌باشد. اصول نگهداری فضای سبزخانگی ویلادر فصل زمستان بهتر است به چمن از کود دامی سرندی و به‌علاوه کود فسفات و خاک رس سرندی یا خاک ‌اره مخلوط کرده به سطح چمن داده شود و این مسئلهباعث تقویت چمن‌ها خواهد شد و در فصل بهار حتما برای رشد بهتر چمن از کود اوره هر مترمربع حدود50 الی 20 گرم کود اوره استفاده می‌گردد، داده شود.

در فصل تابستان آبیاری چمن باید با دقت و توجه خیلی از چمن‌ها به گرما زدگی و بیماری قارچی مانند زنگ چمن حساس می‌باشند. بنابراین پیشنهاد می‌گردد که آبیاری در فصول گرم سال تیر و مرداد شبانه انجام شود و از آبیاری روز خودداری گردد.

طرح فضای سبز حیاط

 

آب در اصول نگهداری فضای سبرحانگی

بسیاری از فعالیتهای حیاتی گیاهان توسط آب انجام میشود و مواد غذایی در آب حل میشود و توسط آن به گیاه انتقال می یابد. کمبود آب موجب پژمردگی، زرد شدن برگها، ریزش برگ گل و گیاه میشود. آب زیاد باعث خفگی ریشه و پوسیدگی آن و زرد شدن برگها میشود.

رطوبت دراصول نگهداری فضای سبزخانگی

رطوبت با توجه به دمای محیط و ناز گیاه تنظیم میشود. اگر رطوبت کاهش پیدا میکند. تعرق زیاد میشود و روزنه ها بسته میشود و در نتیجه میزان غذاسازی در گیاه کم میشود.

خاک در نگهداری فضای سبزحانگی

انتخاب نوع خاک برای هر یک از گیاهای بسیار مهم است اگر اکثر گیاهان در هر خاک رشد کنند اما از نظر میزان رشد نوع خاک برای هر گیاه خاص میباشد.

– برخی به خاک سبک شنی احتیاج دارند.- برخی به خاک نسبتاٌ سنگین

– گیاهان زینتی هر کدام از نظر رشد در محیط اسیدی یا آهکی به دو دسته تقسیم یشوند.

گیاهان آهک دوست (محیط قلیائی)-گیاهان آهک گریز (محیط اسیدی)

هرس و فرم دهی نگهداری فضای سبز شهری و خانگی ویلایی:

در نگهداری هرس و فرم دهی در درختان میوه و درختان غیر مثمر زینتی بسیار حائز اهمیت می‌باشند. این مسئله بسیار تخصصی می‌باشد و دارای فرم‌های بسیار زیاد است از جمله فرم تاجی، فرم پهن، فرم گرد، فرم هندسی، فرم کوتاه و … بنابراین درنگهداری فضای سبزویلا اصولا توسط افراد حرفه‌ای انجام پذیرد بهتر خواهد بود چون در صورت خرابی و هرس بی‌موقع باعث از بین رفتن درختان برای چندین سال آتی خواهد شد.

پس نگهداری گیاهان در فضای سبز ویلا و شهری و خانگی درحقیقت یکسان بوده و کمی تفاوت دارد و این تفاوت‌ها شامل کوددهی، هرس فرم دهی، آبیاری می‌باشند. در فضای سبز شهری حساسیت بر روی آبیاری درختان و گیاهان بیشتر بوده ولی در نگهداری گیاهان خانگی و ویلایی، کوددهی و هرس فرم دهی بیشتر حساسیت خواهد داشت چون آبیاری این‌گونه محوطه‌ها توسط افرادی مانند سرایدار یا فرد مشخص و یا باغبان انجام می‌پذیرد و مشکلی در آبیاری عموما نخواهند داشت .

کود در نگهداری فضای سبزخانگی

(طبيعي – معدنی یا شمیایی) در باغباني و كشاورزي كود شامل موادي است كه براي ادامه زندگي گياهان لازم است. بدون كود گياه قادربه زندگي نخواهد يود. كم قوت خواهد شد. در باغباني منظور عملكرد بهتر گياهان بايد مقداري مواد غذايي (كود) به زمين يا بطور كلي كودها به 2 دسته تقسيم مي شوند

کود در فضای سبز

1- كودهاي آلي

 کود هایی هستند كه بوسيله موجودات زنده چه نبات و چه حيوان ايجاد ميشوند مثل فضولات حيوانات و پرندگان و خون و تفاله اغلب گياهان روغني ، مدفوع ،پودر استخوان كود سبز و …

2- كودهاي معدني

كودهاي شیمیایی به دو دسته تقسيم ميشود

1-كودهائي كه داراي عناصري مانند (نيترات، نيتروژن، فسفات، پتاس) ميباشد بنام كودهاي ماكروالمنت ها هستند .

2-كودهايي كه داراي عناصر كمياب مانند (آهن- روي- بر- منيزيم- منگنز- گوگرد و… ) را دارا هستند بنام كودهاي ميكروالمنت ها ميباشد.

تذكر: در مصرف كودهاي حيواني و شيميائي ترجيحاً با كارشناسان كشاورزي و يا باشركت گل چمن آريا مشاوره هاي لازم را مبذول فرمائيد چرا كه؟ مصرف بيش از اندازه و نا بجا از كود باعث خرابي بافت خاك و در نتيجه گل و گياه شما خواهد شد.

در صورت هر گونه سوال در مورد نگهداری فضای سبز، طراحی و اجرای فضای سبز میتوانید با شماره 09121906282 تماس حاصل فرمائید.

فضای سبز در حیاط ویلا

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
به بالای صفحه بردن